سه شنبه 8 بهمن 1398 - 2020 ژانوِيه 28
   
  2655رکورد در مدت زمان 0.140ثانیه
  عبارت مورد جستجو :
  در جلسه گذشته مشکل صحیحه زراره از حیث عدم انطباق تعبیر «لا تنقض الیقین بالشک» بررسی گردید و توضیح داده شد که برخی از علماء با توجه به مبحث اجزاء، در صدد پاسخ از این اشکال برآمده اند. لکن این پاسخ مورد نقد شیخ و مرحوم امام خمینی قرار گرفت. در این جلسه استظهار شیخ و برداشت مرحوم نائینی از این روایت بیان می گردد. اما بیان این دو اصولی مورد نقد استاد معظم واقع می شود. در ادامه جلسه جواب مرحوم آخوند از اشکال عدم تطبیق تعبیر «لا تنقض الیقین بالشک» تبیین خواهد شد. حضرت استاد به جواب آخوند اشکال می کنند اما در ادامه با توجه به مبنای آخوند در مبحث اجزاء، جواب دیگری را ارائه می دهند.
  آیت الله العظمی شبیری زنجانی در دیدار آقای سرمست، استاندار جدید قم، خواستار تلاش بیشتر در خدمت رسانی به مردم شدند و گفتند: ایران یک «کشور استثنایی» و مفتخر به پیروی از اهل بیت علیهم السلام است و خدمت به مردم آن، اجر مضاعف دارد.
  دو قسمت از صحیحه دوم زراره، بر استصحاب دلالت داشت. آخوند; نسبت به فقره اول حدیث اشکالی مطرح نمودند که مرحوم امام خمینی;در کتاب الاستصحاب جواب هایی از این اشکال بیان کردند. این جواب ها در جلسه تبیین گردید و مورد نقد استاد قرار گرفت. در این جلسه مشکل دیگر این روایت از حیث عدم انطباق تعبیر «لا تنقض الیقین بالشک» بررسی می شود. برخی از علماء با توجه به مبحث اجزاء، این مشکل را حل کرده اند اما این پاسخ مورد نقد شیخ; و مرحوم امام خمینی; قرار گرفته است. در این جلسه این جواب ها و این اشکال ها توضیح داده می شود.
  فضای حاکم بر استاد و شاگردان در این درس، «آزاد اندیشی» بود؛ نه استاد، انتظار «تعبّد» را داشت و نه شاگردان از توانایی علمی اندکی برخوردار بودند که هر سخنی را بپذیرند؛ بلکه پذیرش هرسخنی، با تأمّل و اندیشه همراه بود.
  دو قسمت از صحیحه دوم زراره، بر استصحاب دلالت داشت. آخوند; نسبت به فقره اول حدیث اشکالی مطرح نمودند که در جلسه گذشته تبیین گردید. آخوند; از این اشکال دو جواب بیان کردند که استاد معظم جواب سومی به آن اضافه کردند. در این جلسه استاد معظم از جواب سومی که در جلسه گذشته بیان کرده بودند، عدول می نمایند. مرحوم امام خمینی; نیز در کتاب الاستصحاب از این اشکال آخوند; جواب هایی بیان نموده اند. این جواب ها در این جلسه تبیین شده، در ادامه مورد نقد استاد قرار می گیرد.
  در این دیدار گزارشی از همایش بزرگداشت و همچنین مراحل تحقیق و نشر آثار ارزشمند دو عالم بزرگ شیعه در هندوستان، مرحوم "سید دلدار علی" و مرحوم "میر حامد حسین" ارایه شد.
  اشکال آخوند بر دلالت صحیحه دوم زراره
  دلالت یا عدم دلالت روایت دوم زراره بر علم اجمالی
  در این جلسه حضرت استاد صحیحه دوم زراره را بیان کرده، به اختلاف نسخ روایت اشاره خواهند کرد.
  آقای اراکی به داماد ما گفته بود از ایشان استجازه کنید. آقای بیگدلی به من تلفن کرد و قضیه را گفت. من گفتم: به آقا عرض کنید: ما هم با اجازه آقا نماز می خوانیم و آقا اظهار لطف می کنند.
  • تعداد رکوردها : 2655