امروز پنج شنبه, 04 ارديبهشت 1393 - Thu 04 24 2014

آیت الله العظمی شبیری زنجانی دام ظله العالی: صبر شیعیان پاکستان ستودنی است...

04 ارديبهشت 1393

آیت الله العظمی شبیری زنجانی دام ظله العالی: صبر شیعیان پاکستان ستودنی است حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی دام ظله در جمع گروهی از شیعیان پاکستان، صبر و شکیبایی آنان را در مقابل مشکلات ایجاد شده توسط گروهک طالبان ستودند. به گزارش پایگاه خبری آیت الله العظمی شبیری زنجانی، عصر امروز (3/2/93) گروهی از شیعیان پاکستان با حضور در دفتر این مرجع عالی قدر به بیان مشکلات ایجاد شده توسط گروهکهای تکفیری در این کشور پرداختند. فقیه عالی قدر حوزه علمیه قم با ابراز تاسف از مشکلات ایجاد شده برای شیعیان در این مناطق، فرمودند: زجری را که شما تحمل می کنید و پایداری و صبری که برای حفظ اعتقاداتتان دارید در پیشگاه خداوند اجر عظیمی دارد. حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی گروهک های تکفیری را دشمن مشترک همه مسلمانان دانستند و افزودند: امیدواریم شاهد رفع خشونت از جهان باشیم. کسی که پیرو نبی مکرم اسلام صلوات الله علیه و آله وسلم است اهل خشونت نیست و خشونت در دین رحمت جایگاهی ندارد. مرجع شیعیان ادامه دادند: ما وظیفه خود می دانیم که برای همه شیعیان و به ویژه شیعیان پاکستان دعای خیر داشته باشیم و امیدواریم به برکت اهل بیت علیهم السلام شاهد رفع مشکلات ایجاد شده در این کشور باشیم.


Read More...

آیت الله العظمی شبیری زنجانی: مهریه های سنگین مطلوب شریعت نیست...

30 فروردين 1393

آیت الله العظمی شبیری زنجانی: مهریه های سنگین مطلوب شریعت نیست آیت الله العظمی شبیری زنجانی در جلسه عقد تعدادی از زوجهای جوان، با اعتراض به مرسوم شدن تعیین مهریه های خارج از توان مالی جوانان در جامعه، این قبیل مهریه ها را مطلوب شریعت ندانستند. به گزارش پایگاه خبری آیت الله العظمی شبیری زنجانی، همزمان با میلاد حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها تعدادی از زوجهای جوان با حضور در دفتر این مرجع عالی قدر توسط ایشان به عقد هم درآمدند. در این جلسه آیت الله العظمی شبیری به رواج مهریه های سنگین در جامعه اشاره کردند و گفتند: گاهی دیده می شود که برای ازدواج مهریه های سنگینی تعیین می شود که پرداخت آن عرفا از عهده داماد خارج است. در این قبیل مهریه ها هم عروس حق مطالبه مهریه را دارد. مهریه دین است ولی باید توجه شود در دین طلبکار نمی تواند بدهکار را به حرج بیندازد. بلکه در صورت عدم توان در پرداخت  باید به وی مهلت بدهد. این فقیه برجسته حوزه ادامه دادند: تعیین مهریه های سنگین کاری بسیار نامناسب است و به عقیده ما مهریه هرچه کمتر باشد بهتر است. روایات ما نیز همین مضمون را تایید می کنند. البته در روایات ما الزامی برای مبلغ مهریه وجود ندارد اما مهریه مطلوب " مهرالسنه " دانسته شده  و بهتر آن است که مهریه اضافه از این مقدار نباشد.


Read More...

آیت الله العظمی شبیری زنجانی: نماز شب در موفقیت انسان تاثیرگذار است...

30 فروردين 1393

آیت الله العظمی شبیری زنجانی: نماز شب در موفقیت انسان تاثیرگذار است آیت الله العظمی شبیری زنجانی نماز شب را یکی از فرائض مورد تاکید حضرات معصومین علیهم السلام  و بزرگان دین دانستند که می تواند باعث موفقیت انسان در زندگی شود. به گزارش پایگاه خبری آیت الله العظمی شبیری، این مرجع عالی قدر در جمع تعدادی از طلبه ها به بیان فضائل نماز شب پرداختند و فرمودند: نماز شب یکی از عبادات مورد تاکید است و با توجه به این همه سفارشی که در روایات ائمه علیهم السلام و سخنان بزرگان درباره این فریضه وجود دارد شایسته است که در جامعه مورد توجه قرار گیرد. ایشان با اشاره به نامه ای از امام حسن عسگری علیه السلام ادامه دادند: نامه ای از حضرت عسگری علیه السلام وجود دارد که در آن نامه حضرت می فرماید شیعیان را به نماز شب خواندن سفارش کنید. فقیه برجسته حوزه علمیه قم ضمن بیان سیره بزرگان دین ، به وصیتنامه علامه حلی - رحمة الله علیه – نیز اشاره فرمودند و افزودند: علامه حلی- رحمة الله علیه - با توجه به آن همه نبوغ علمی و آثار ارزشمندی که دارد، وقتی که می خواهند به پسرشان وصیت کنند او را به نماز شب خواندن سفارش می کنند. شما می دانید که در وصیت مهمترین مسائل مطرح می شود و علامه آنجا نمازشب خواندن را مطرح می کنند. آیت الله العظمی شبیری با انتقاد از رویکردی که طلبه ها را فقط به درس خواندن سوق می دهد خاطر نشان کردند: گاهی مطرح می شود که طلبه به جای نماز شب درس بخواند؛ هر چه جای خودش را دارد. ایشان نمازشب را در زندگی طلبگی لازم دانستند و گفتند: طلبه ها حتما باید  نماز شب بخوانند. اینها در موفقیت انسان تاثیر دارد. نماز شب می تواند منشا استجابت دعا و موفقیت در درس و زندگی باشد. حضرت آیت الله شبیری زنجانی در پایان فرمایشاتشان ، راهکار عملی دست یابی به توفیق نماز شب را چنین دانستند: برای اینکه انسان این توفیق را کسب کند باید در انتخاب رفقایش دقت کند. رفیق نمازشب خوان انسان را به این طریق می کشاند.


Read More...

آیت الله العظمی شبیری زنجانی دام ظله العالی: صبر شیعیان پاکستان ستودنی است...

آیت الله العظمی شبیری زنج...

آیت الله العظمی شبیری زنجانی: مهریه های سنگین مطلوب شریعت نیست...

آیت الله العظمی شبیری زنج...

آیت الله العظمی شبیری زنجانی: نماز شب در موفقیت انسان تاثیرگذار است...

آیت الله العظمی شبیری زنج...