امروز دوشنبه, 06 مرداد 1393 - Mon 07 28 2014

عضو شورای استفتائات دفتر آیت الله شبیری زنجانی اعلام کرد: مبلغ زکات فطره 5000 تومان است...

30 تیر 1393

عضو شورای استفتائات دفتر آیت الله شبیری زنجانی اعلام کرد:  مبلغ زکات فطره 5000 تومان است   عضو شورای استفتائات دفتر آیت الله العظمی شبیری زنجانی مبلغ زکات فطره هر فرد را 5000 تومان اعلام کرد و گفت: دفتر آیت الله العظمی شبیری امسال آمادگی دریافت زکات فطریه مومنان روزه دار را دارد و بر اساس هماهنگی های انجام شده، مقلدین می توانند از طریق دفتر و سایت معظم له برای پرداخت فطریه اقدام کنند. حجت الاسلام کاظمی درباره موارد مصرف زکات فطره گفت: مصرف زکات فطره همان مصارف زکات است ولی احتیاط مستحب آن است زکات فطره فقط به مصرف مساکین شیعه برسد لذا دفتر آیت الله العظمی شبیری تدابیر ویژه ای را در این راستا اتخاذ کرده تا زکات روزه داران و مومنان به مصرف نیازمندان برسد. وی بلوغ، عاقل بودن و تمکن مالی را از شرایط وجوب زکات فطره بر مسلمانان دانست و افزود: هر شخص بايد براى خودش و كسانى كه نان‌خور او هستند، هر نفر يك صاع از خوراكيهاى رايج در آن منطقه، همچون گندم، جو، خرما، كشمش، برنج و مانند اينها، به مستحقّ بدهد و اگر پول يكى از اينها را هم بدهد كافى است، وزن هر صاع بنا بر مشهور تقريبا 830/ 2 کیلوگرم است ولى به عقیده معظم له، وزن درهم بيش از مقدارى است كه مبناى محاسبه فوق مى‌باشد، و ظاهراً اگر وزن حدود سه کیلو و ششصد گرم را برای گندم محاسبه کنند کافی باشد. بنابراین مبلغ پنج هزار تومان برای هر نفر پرداخت شود.


Read More...

نشستهای علمی حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی در مشهد برگزار می شود...

18 تیر 1393

نشستهای علمی حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی در مشهد برگزار می شود به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی سلسله نشستهای علمی آیت الله العظمی شبیری ، با موضوع " بررسی باب حج کتاب عروه الوثقی"، هر شب بعد از نماز مغرب و عشاء در بیت معظم له در مشهد برگزار می شود. این نشستها در طول سال تحصیلی حوزه های علمیه در دفتر قم این مرجع عالی قدر برگزار شده  و پس از حضور ایشان در شهر  مشهد، این نشستها با حضور گسترده علماء و روحانیون آن شهر در بیت معظم له تشکیل می شود. آیت الله العظمی شبیری چندی قبل در دیدار با طلاب مدارس علمیه تهران بر طرح مباحث علمی در نشستهای طلاب، تأکید کردند و گفتند: از سابق رسم بود وقتی که روحانیون و طلاب با همدیگر هم صحبت می شدند یک فرع فقهی یا مساله ای علمی مطرح می شود و درباره آن بحث می کردند اما متاسفانه الان این نشستها بیشتر به مباحث غیر علمی ختم می شود. این فقیه برجسته که یش از چهل سال است به تدریس خارج فقه و اصول، اشتغال دارد. درس خارج فقه را با تدریس «کتاب الحجّ»، در زمان حیات استاد خود، مرحوم آیت‌الله محقّق داماد (م 1388ه ق) آغاز نمودند که این درس بیش از 15 سال، گاه بر مدار کتاب «عروة الوثقی» و گاه کتاب «شرائع» ادامه یافت.


Read More...

آیت الله العظمی شبیری زنجانی: بیمارانی که نمی توانند روزه بگیرند به فقراء کمک کنند...

15 تیر 1393

 آیت الله العظمی شبیری زنجانی: بیمارانی که نمی توانند روزه بگیرند به فقراء کمک کنند آیت الله العظمی شبیری زنجانی با تاکید بر لزوم بهره بردن از ماه مبارک رمضان، کمک به فقراء را در زمره مهمترین عبادات  دانستند و کسانی که به دلیل بیماری امکان روزه داری را ندارند خواستند تا با کمک به فقراء از این ماه بهره ببرند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله العظمی شبیری زنجانی، این مرجع عالی قدر در پاسخ به این سوال که بیماران چگونه از این ماه بهره ببرند، گفتند: مهم، امتثال امر الهی است یکبار این امتثال، به روزه گرفتن است و یکبار به روزه نگرفتن، کسی که به خاطر کسالت و بیماری، شرایط روزه گرفتن را ندارد در واقع عبادت او در ترک روزه است.  ولو اینکه خود شخص به روزه گرفتن تمایل دارد اما شارع اجازه روزه گرفتن را به او نداده است و این شخص با ترک روزه عبادت می کند. ایشان با اشاره به برتری ماه رمضان نسبت به سایر ایام سال، خاطر نشان کردند: البته این ماه افضل ماههای سال است و عبادت در آن از اجر ویژه ای برخوردار است لذا تمام اشخاص باید تلاش کند تا از این فرصت باقی مانده استفاده کند. کسانی که نمی توانند به خاطر بیماری روزه بگیرند با گفتن ذکر ، خواندن قرآن، صله رحم و عبادات دیگر از این ماه بهره ببرند. آیت الله العظمی شبیری کمک به فقراء را از بهترین عبادات دانستند و تاکید کردند:  یکی از عباداتی که همواره به آن تاکید شده است کمک به فقراست. بعضی از افراد جامعه به خاطر نداشتن امکانات و هزینه های دیگر به سختی روزه می گیرند. کسانی که توانایی روزه گرفتن ندارند؛ به این فقراء کمک کنند تا آنان بتوانند در این ماه روزه بگیرند. کمک به فقراء از عباداتی است که در درجه اول اهمیت است. مرجع عالی قدر تشیع ادامه دادند: در کمک کردن به فقراء هم ما باید رفتار ائمه طاهرین علیهم السلام را سرلوحه کار خود قرار دهیم. نباید کمک کردن به فقیر به شکلی انجام شود که شخصیت و غرور و آبروی او به خاطر این کمک آسیب ببیند. کمک به فقراء باید با کمال احترام و به بهترین شیوه ممکن انجام شود.


Read More...

عضو شورای استفتائات دفتر آیت الله شبیری زنجانی اعلام کرد: مبلغ زکات فطره 5000 تومان است...

عضو شورای استفتائات دفتر آیت ا...

نشستهای علمی حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی در مشهد برگزار می شود...

نشستهای علمی حضرت آیت الله الع...

آیت الله العظمی شبیری زنجانی: بیمارانی که نمی توانند روزه بگیرند به فقراء کمک کنند...

 آیت الله العظمی شبیری زنجانی:...