شنبه 25 مرداد 1399 - 26 ذيحجه 1441 - 2020 آگوست 15

گزیده الکلام ...؛مقصود از امّ المؤمنین بودن زنان پیامبر ص

مقصود از مادر بودن آنها بر مؤمنين، حرام بودن آنها بود بر آنها و لذا زنى به عايشه مادر خطاب كرد، عايشه گفت: من مادر زن هاى شما نيستم بلكه مادر مردهاى شما هستم.

گزیده الکلام ...؛دیانت حجر بن عدى

حجر از اصحاب حضرت اميرالمؤمنين عليه‏السلام است.

گزیده الکلام ...؛نهى عمر بن عبد العزيز از سبّ حضرت امير عليه‏السلام

چگونه پيغمبر شما دختر به على بن ابى طالب داد؟

گزیده الکلام...؛پیغمبر پدر امت است

أنا و على أبوا هذه الأمّة

گزیده الکلام ...؛مرحوم میرزا محمد تقی شیرازی

مرحوم آقاى ميرزا محمّد تقى شيرازى كه وجود بى‏پيرايه او پيرايه دين، و اخلاق مهذب او برهان حقّانيت آيين بود.

گزیده الکلام ...؛روش اسلام در جلب قلوب

در اينجا اگر شبهه‏اى به نظر بيايد كه از حرف عمر كه به هرمزان گفت كه اگر امان خواهى ايمان آور، در مى‏آيد كه مسلمانان با زور و تهديد، اسلام را بار گردن مردم نموده‏اند. چنانچه نصارا مدعى‏اند و مى‏گويند آنها از بيم جان بر اسلام خضوع كرده‏اند نه از ته دل.

گزیده الکلام ...؛قصه اسلام هرمزان

وقتى كه مسلمين، اهواز را فتح كردند هرمزان پادشاه آنجا را گرفته پيش عمر فرستادند.

گزیده الکلام ...؛وجه اختلاف مجتهدين

مثلاً عرق جنب از حرام يك روز پاك مى‏شود و يك روز نجس و گاه مى‏گويند چرا اين آقايان جمع نمى‏شوند يك رساله‏اى به اتفاق هم بنويسند كه ديگر اختلاف در آن نشود!؟ حالا من نظير اين سؤال را از اطبا مى‏كنم؛ هر جواب كه ايشان دادند اين آقايان كه پاى توى كفش فقها مى‏نمايند همان را براى خودشان جواب بدانند.

گزیده الکلام ... ؛ سفارش مرحوم فشارکی به مرحوم نایینی در خواب

از آن جمله خوابى بود كه آقاى آقا ميرزا محمود، امام جمعه زنجان از مرحوم آقاى آقا ميرزا حسين نائينى نقل كرد كه او فرمود:

گزیده الکلام ... ؛ حكايت در تعيين اعلم

مرحوم شيخ محمّد حسن، صاحب جواهر الكلام (متوفى در سنه 1266) وقتى كه از دنيا رحلت كرد بعد از آن، علماى آن عصر مرحوم شيخ مرتضى انصارى را براى تقليد معين كردند.

گزیده الکلام... ؛ ترجمه حال مرحوم آخوند زنجانى

اما ترجمه حالات آن مرحوم به اجمال اين است كه مرحوم آقاى آخوند ملا قربانعلى زنجانى (اعلى الله مقامه) تاريخ ولادتش تفصيلاً معلوم نيست ولى سنش در حدود هشتاد، بلكه خورده‏اى بالا به نظر مى‏آمد. پس بدين حساب ولادتش گويا در حدود سنه 1246 اتفاق افتاده باشد.

گزیده الکلام ...؛ استخاره

مرحوم آقاى حاج سيّد محمّد زنجانى از مرحوم آقاى آقا شيخ محمّد، مشهور به فاضل شربيانى متوفى در سنه 1322 كه در نجف از مراجع تقليد بود نقل نمود كه: آقاى حاج ميرزا ابو المكارم و آقاى حاج ميرزا ابو طالب زنجانى استخاره كردند كه پاى درس مرحوم آقاى حاج سيّد حسين كوه كمرى حاضر باشند اين آيه آمد: «فوجدا عبداً من عبادنا آتيناه رحمةً من عندنا و علّمناه من لدنا علماً».[1] اين آيه حكايت ملاقات حضرت موسى و يوشع عليه‏السلام را مى‏كند با حضرت خضر، كه مأمور به ياد گرفتن علم از آن حضرت گرديدند.

گزیده الکلام ... ؛ ترجمه حال مرحوم حاج شيخ عبد الكريم حائرى (اعلى الله درجاته)

ترجمه حال مرحوم آية الله آقاى حاج شيخ عبد الكريم حائرى (اعلى الله درجاته) اين است كه: او عبد الكريم بن محمّد جعفر بن عبد الكريم، در قريه مهرجد يزد در حدود سنه 1276 متولد شده و در يزد تربيت يافته و از كتب مقدمات و علوم ادبيه عربيه تا شرح لمعه تحصيل نموده، بعد در سنّ بيست سالگى در حدود سنه 1296 به عتبات عاليات مشرف شده در كربلا ساكن و تقريباً سه سال در آنجا اقامت نموده [بود].

گزیده الکلام ...؛كرامتی دیگر از ناحیه مقدّسه

عازم مشهد بودم؛ به شاهرود كه رسيديم در آن جانب سنگينى در خود احساس كردم؛ ولى با آن حال با قافله به راه افتادم، تا رسيديم به خير آباد.[1] در آنجا ديدم تبم خيلى زياد و حالم بسيار سنگين شده؛ مخصوصاً خستگى راه هم مزيد بر علت شده بود. همان طور بى‏حال افتادم. وقتى به هوش آمده ديدم قافله حركت نموده و از من غفلت كرده، بيدارم نكرده‏اند. من به گمان اينكه شايد قافله در اين نزديكى حركت كرده باشد به راه افتادم به اميد اين كه به قافله برسم.

گزیده الکلام ... ؛كرامتی از ناحیه مقدّسه

از جمله قضيه‏اى است كه آقاى آقا شيخ عباس طهرانى مقيم قم نقل كرده از آقاى آقا شيخ محمّد على بازانه‏اى، كه در عراق از ائمه جماعت بوده، معروف به راستى و درستى، او از استاد خود آقاى آقا شيخ محمّد باقر اصطهباناتى كه او فرمود:

گزیده " الکلام" ... ساقط نشدن حق امامت و وجه حل بيعت حضرت سید الشهدا عليه‏السلام

حقّ امامت نيز همين‏طور است كه با اسقاط امام ساقط نمى‏شود. اينكه نقل مى‏كنند كه حضرت حسين بن على (ارواح العالمين له الفداء) در شب عاشورا بيعت خود را از مردم برداشت نه اينكه با برداشتن بيعت، حقّ امامت و وجوب اطاعتش از ذمه مردم ساقط شد؛ زيرا كه اين حق الهى و منصب خدايى است؛ مادام كه خداوند عزل ننموده، اين منصب از صاحبش جدا نمى‏شود، و لذا آنهايى كه از يارى آن حضرت سر بر تافتند نزد خدا و پيغمبر مسؤوليت دارند.

گزیده " الکلام" ....حقوق والدين قابل نقل و اسقاط نيست

حقوق آنها [يعنى والدين] حقوق ثابته‏اى است كه قابل نقل و انتقال و اسقاط نيست تقسيم و تبديل هم نمى‏پذيرد بلكه مانند حقّ امامت حقى است ثابت كه تغيير بردار نيست.

گزیده " الکلام" ... كرامتی دیگر از حضرت رضا سلام الله علیه

حكايت ديگر از توسل و شفاعت كه مرحوم آقاى آقا شيخ ابراهيم صاحب الزمانى نقل كرد، فرمود: من به مشهد مشرف شده بودم؛ در آنجا به منزل مرحوم حاج شيخ حسنعلى طهرانى كه از زهاد و اخيار معروف بود وارد شده بودم، ولى از جهت مخارج عيالاتم كه در عراق عرب بود بى‏نهايت نگرانى داشتم.

گزیده "الکلام" ....نجات شیعیان سامرا به برکت قرائت زيارت عاشورا

حكايتى بود كه مرحوم آية الله آقاى حاج شيخ عبد الكريم حائرى نقل كرد؛ فرمود: من و آقاى آقا ميرزا على آقا، آقازاده ميرزاى شيرازى و آقا سيّد محمّد سنگلجى در سامرا شب در پشت‏بام در خدمت مرحوم آقاى ميرزا محمّد تقى شيرازى درس مى‏خوانديم.

گزیده " الکلام" ...كرامتی از حضرت رضا سلام الله علیه

از جمله قضيه‏اى است كه مرحوم آقاى حاج سيّد عباس[1] شاهرودى نقل كرد كه وقتى ناخوشى صعب العلاجى عارضم شد. به هر طبيب مراجعه كردم، چاره‏پذير نشد تا از وسائل عاديه به كلى نااميد گرديدم؛ آن گاه موقع را براى توسل مقتضى ديده حضور مبارك حضرت ثامن الائمه (سلام الله عليه) مشرف شده عرض كردم: يابن رسول الله، تا حال جسارت نمى‏كردم براى اين بود كه مبادا عرضم به شرف قبول نرسد و بفرماييد خداوند براى هر دردى دوايى داده كه به وسيله آن، آن را مداوا نمايند ولى من فعلاً از اسباب عاديه مأيوس شده اينك به در خانه تو آمده‏ام كه شفاى دردم را از حضرت خداوند خواستار شوى.

  • تعداد رکوردها : 214