الاثنين 20 جُمادى الأولى 1445 - دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲


آیت الله العظمی شبیری زنجانی؛ درک جایگاه ائمه علیهم السلام بدون تزکیه نفس و رعایت اخلاق ممکن نیست.

آیت الله العظمی شبیری زنجانی؛

درک جایگاه ائمه علیهم السلام بدون تزکیه نفس و رعایت اخلاق ممکن نیست.


آیت الله العظمی شبیری زنجانی دام ظلّه العالی فرمودند: درک مقام و جایگاه اهل بیت علیهم السلام برای نوع افراد مشکل است و رسیدن به این مقام بدون تزکیه نفس و رعایت اصول اخلاقی مقدور نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله العظمی شبیری زنجانی، معظم له در توضیح روایتی از امام صادق علیه السلام درک جایگاه ولیّ و امر ولایت را ” سنگین” دانستند و بر لزوم رعایت اخلاق برای درک بهتر حدیث اهل بیت علیه السلام تأکید کردند.

آیت الله العظمی شبیری زنجانی دام ظلّه مراد از روایت شریف “إِنَّ حَدِيثَنَا صَعْبٌ‏ مُسْتَصْعَبٌ‏ لَا يَحْتَمِلُهُ إِلَّا صُدُورٌ مُنِيرَةٌ أَوْ قُلُوبٌ سَلِيمَةٌ وَ أَخْلَاقٌ حَسَنَةٌ” را مقام و جایگاه ائمه علیهم السلام دانستند و فرمودند: حدیث در اینجا یعنی مقامات و اموری که مربوط به ائمه است و مراد سخن نیست. درک امر ولایت سنگین است و هرکسی نمی تواند به این معنا که ولیّ چه کسی است و چه مقامی دارد و چه کارهایی را می تواند انجام دهد برسد. بسیاری از کرامات و معجزات هم قابل درک افهام عمومی نیست.

ایشان در ادامه خاطر نشان کردند: اینکه امام صادق علیه السلام می فرمایند «ان حدیثنا صعب مستصعب» یعنی تحمّل رسیدن به مقام ما خیلی سخت است و هرکسی به راحتی نمی تواند به عمق منزلت و مقامات ما برسد. نوع افراد نمی توانند معانی جایگاه اهل بیت علیه السلام را درک کنند.

معظمٌ له ادامه دادند: درک ولایت مراتب دارد. معرفت خداوند هم مراتب دارد اینکه می فرماید ” ما عرفناک حق معرفتک” یعنی رسیدن به آن مرتبه بالای معرفت. در اینجا هم حضرت می فرمایند هرکسی نمی تواند به امور ما برسد و معرفت ما را کسب کند.

مرجع عالی قدر شیعیان با اشاره به روایاتی که در آن از قول معصومین علیهم السلام آمده است ” بنا عُبِدَ الله” افزودند: اگر ائمه علیهم السلام نبودند معرفت درستی نسبت به خدا پیدا نمی شد و هدایت نسبت به مسیر صحیح وجود نداشت. الان عده ای در دنیا به وجود خداوند متعال قائل نیستند و برخی هم قائل به جسم بودن خداوند هستند و عده ای هم سخن از خالق خیر و خالق شر می کنند، اینها مطالب باطلی است که به خاطر انحراف از مسیر ولایت ایجاد شده است.

آیت الله العظمی شبیری زنجانی دام ظلّه در پاسخ به این اشکال که با وجود مسیر هدایت قبل از حضور ائمه علیهم السلام چگونه روایات می فرماید اگر ما نبودیم خدا هم پرستش نمی شد، افزودند: از روایات مربوط به عالم ذرّ و عباراتی مانند ” من اصلاب الشامخة و ارحام المطهره” می توان برداشت کرد که وجود این حضرات در عالم ذرّ هم منشأ هدایت بوده است و درک این مسائل برای نوع افراد مشکل است که چطور می شود که قبل از به وجود آمدن این عالم این نورها منشا اثر بوده اند لذا حضرت می فرماید ” حدیثنا صعب مستصعب”.

معظمٌ له در ادامه به قسمت پایانی حدیث امام صادق علیهم السلام اشاره کردند و گفتند: روایت می گوید فهم این معانی نیاز به تزکیه نفس دارد. رسیدن به عمق مقام و امور مربوط به این حضرات به تزکیه نفس نیاز دارد. قلوب بیمار نمی توانند مصداق درک کنندگان ” حدیثنا” باشند. لذا انسان برای درک ” حدیثنا” باید مسائل اخلاقی را رعایت کند. قلبش را به گناه سیاه نکند نور ایمان را در وجودش تقویت کند. اینگونه می تواند به رسیدن به این نوع کمال امید داشته باشد.