السبت 25 جُمادى الأولى 1445 - شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲


بیانات اهل بیت (ع) قابلیت دارد تا بین ادیان تفاهم ایجاد کند

آیت الله العظمی شبیری زنجانی در دیدار حجت الاسلام و المسلمین «قاضی عسکر»، و آقای رشیدیان، رییس سازمان حج و زیارت، بر ضرورت ترویج معارف و بیانات معصومین علیهم السلام، به خصوص ادعیه حضرات معصومین علیهم السلام تاکید کردند و فرمودند:کلمات و ادعیه حضرات معصومین (علیهم السلام) قابلیت ایجاد تفاهم بین ادیان مختلف را دارد.
معظم له با اشاره به برخی از احادیث، یکی از فلسفه های تشریع حج را «انتقال کلمات و آموزه های اهل بیت علیهم السلام» به اقوام مختلف دانستند.

ایشان مطابقت سخنان حضرات معصومین علیهم السلام با فطرت انسان را یکی از ویژگی های بارز احادیث نامیدند و تاکید کردند: بیانات حضرات معصومین علیهم السلام تحمیلی نیست بلکه مطابقتش با فطرت باعث روی آوردن به آن می شود.

آیت الله العظمی شبیری زنجانی فرمودند: احادیث معصومین نورانیت خاصی دارد که باید اهل خبره با ذوق و سلیقه، به مناسبت از بین آنها -به خصوص احادیث معتبر- را انتخاب و نقل کنند و قطعا تاثیر خود را خواهد داشت. این ادعیه و کلمات اهل بیت اگر در محافل مختلف با رعایت ظرافت بیان شود، قابلیت آن را دارد که فرقه ها و ادیان مختلف را به تفاهم برساند.
معظم له افزودند: مرحوم حاج آقا حسن قمی می گفت من در برخی از سفرهای زیارتی از کتاب کامل الزیارات، مشغول خواندن زیارت بودم، برخی از اهل تسنن از مضامین و محتوای بلند این زیارات و ادعیه تعجب کرده بودند و برایشان جالب بود و از من خواستند این کتاب را به آنها بدهم.
مرجع عالی قدر تشیع تصریح کردند: اگر این ادعیه حضرات معصومین نبود ما چگونه می توانستیم با خداوند عالم سخن بگوییم؟ معارف بلندی در ادعیه وجود دارد که دیگران را مجذوب خواهد کرد و باید از ظرفیت حج برای نشر آن بهره برد.