یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱

سوالات شرعی

سيگار کشيدن در ماه مبارک رمضان
پرسش

حکم استعمال دخانيات در روز ماه رمضان چيست؟ آیا سیگار کشیدن موجب بطلان روزه می شود؟

پاسخ

به‌صورت علني حرام و در غير اين صورت هم بنابر احتياط براي روزه‌دار جايز نيست و روزه داری که از دخانیات استفاده کرده، بنابراحتیاط در بقیه روز از کارهایی که روز را باطل می کند بپرهیزد و روزه آن روز را نیز قضا کند.

افطار با اعتماد به قول دیگری
پرسش

از خانواده سؤال کردم که اذان مغرب را گفتند؟ آن‌ها به من گفتند : بله. لذا افطار کردم ولی بعداً معلوم شد که دو یا سه دقیقه قبل از اذان غذاخورده‌ام، تکلیف روزه من چیست؟

پاسخ

اگر اطمینان ندارید که وقت مغرب شرعی داخل شده باید روزه آن روز را قضا کنید.

تبلیغ بازی های رایانه ای دارای محتوای نامناسب
پرسش

برخی از برنامه های تلویزیون بازی های رایانه ای را تبلیغ می کنند که دارای تصاویر مبتذل و مطالب انحرافی هستند(البته این تصاویر و مطالب رانمایش نمی دهند بلکه خود این بازیها دارای این موارد می باشد و کاربر با آنها مواجه می شود) آیا عمل سازندگان این برنامه ها جایز است؟

پاسخ

چنانچه محتوای آن بازی ها حرام باشد، جائز نیست.

مسافرت برای فرار از روزه
پرسش

آیا جایز است برای فرار از روزه ماه رمضان بدلیل سختی و مشقت روزه‌ یا حتی بدون آن به مسافرت برویم و بعداً قضایش را انجام دهیم؟

پاسخ

بنابر احتیاط جایز نیست.

پورسانت و بازاریابی شبکه ای
پرسش

- کسب درآمد از طریق بازاریابی شبکه ای چه حکمی دارد؟ آیا پورسانتی که گرفته می شود، حلال است؟

پاسخ

اگر معامله واقعی باشد و سود در مقابل کار حلال مثل معرفی مشتری پرداخت شود و خلاف قانون هم نباشد مانعی ندارد. اخذ پورسانت برای کار حلال اگر خلاف مقررات نباشد، اشکال ندارد

مشقّت روزه برای صاحبان مشاغل سخت
پرسش

نانوایان و کارگران و دروگران و نظائر آنان ‌که روزه در فصل گرما برای آن‌ها سخت و طاقت فرسا است، جهت اطاعت خدا و فرار از گناه چه وظیفه‌ای دارند؟

پاسخ

در صورتی که ترک شغل موجب اختلال در زندگی آنها می شود، اگر می‌توانند کارشان را به‌گونه‌ای انجام دهند که بتوانند روزه را بدون مشقت شدید بگیرند (مثلاً در شب کار کنند یا هرچند با تهیه مقدمات، کار را بر خود آسان کنند مثلاً فضای داخل نانوایی را خنک کنند یا برای امرار معاش کاری دیگر را انتخاب کنند) نمی‌توانند افطار کنند. در غیر این صورت می‌توانند افطار کنند و بعداً قضای آن را بجا آورند.

ناگزیر بودن از گردوغبار گچ و سیمان
پرسش

آیا گردوغبار اشیایى مانند آرد و گچ و سیمان، روزه را باطل مىکند؟ اگر شخص ناچار از این‌ها باشد- مانند این‌که در محلی که کارخانه سیمان است زندگی می‌کند- تکلیفش چیست؟

پاسخ

گرد و غبار روزه را باطل نمی‌کند مگر آن‌قدر غلیظ باشد که صدق خوردن کند.

نسبت دادن احادیث ائمه علیهم‌السلام به یکدیگر و به پیامبر- صلی‌الله علیه و آله و سلّم-
پرسش

- اگر روزهدار عمداً یا سهواً روایتى را که منسوب به یکى از اهل‌بیت-علیهم‌السلام- است از قول امام دیگر یا از قول پیامبر گرامى اسلام- صلی‌الله علیه و آله و سلّم- نقل کند و نسبت دهد، آیا به صحت روزه‌اش ضرری می‌زند؟

پاسخ

نسبت دادن قول یک امام علیه‌السلام به امام دیگر اشکال ندارد اما فعل را نمی‌تواند نسبت دهد و روزه‌اش باطل است.

کشیدن دندان و وارد شدن خون در حلق روزه‌دار
پرسش

کسی که دندان‌هایش را کشیده است و از دهانش خون زیاد می‌آید، چه وظیفه‌ای نسبت به روزه‌ دارد؟ و اگر خود را کنترل کند ولی بی‌اختیار گاهی خون پایین‌رود تکلیف چیست؟

پاسخ

تا ناچار نشود نباید خون را فرو بدهد ولی اگر با اختیار (ولو از روی ناچاری) خون را فرو بدهد و یا با توجه به این‌که در اثر کشیدن دندان خون به‌ناچار فرو می‌رود، دندان خود را بکشد و خون فرو برود، روزه‌اش باطل است.

حجیت علم قاضی در صدور آرای قضایی
پرسش

آیا قاضی پرونده می تواند براساس علمی که برای وی حاصل شده، آرای قضایی صادر کند؟ در صورت تعارض علم قاضی با محتویات وقراین موجود در پرونده و بینه، کدام یک مقدّم است؟

پاسخ

علم قاضی اگر قریب به حس و از طریقی باشد که برای نوع مردم علم حاصل می شود و خطا در آن نادر است، حجت می باشد و بر بینه مقدم می شود و در غیر این موارد حجت نیست.