دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰

اخبار


پاسخ آیت الله العظمی شبیری زنجانی به استفتاء در مورد خورشید گرفتگی روز جمعه

پاسخ آیت الله العظمی شبیری زنجانی به استفتاء در مورد خورشید گرفتگی روز جمعه

آیت الله العظمی شبیری فرمودند: اگر خورشید گرفتگی روز جمعه نه با چشم غیر مسلح قابل تشخیص باشد و نه با استفاده از وسایلی که از قدیم در بین مردم شایع بوده نماز آیات واجب نمی شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله العظمی شبیری، این مرجع عالی قدر در دیدار مدیران مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران به استفتائات آنان درباره خورشید گرفتگی جمعه مورخه 30/12/93 پاسخ دادند.

حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی در پاسخ به یکی از اعضای مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران که پرسید “با توجه به اینکه خورشید گرفتگی آخرین جمعه سال 93 در برخی از شهرها با چشم عادی قابل تشخیص نیست آیا نماز آیات واجب می شود؟” فرمودند در این صورت نماز آیات واجب نمی شود.

این مرجع عالی قدر در پاسخ به این پرسش که ” اگر خورشید گرفتگی با چشم غیرمسلح قابل رؤیت نباشد اما با وسایل عادی مانند فیلترهای جوشکاری قابل رؤیت باشد آیا نماز آیات واجب می شود؟” فرمودند: اگر این وسیله ای که استفاده می شود از قدیم بین مردم شایع بوده، در این صورت نماز آیات واجب است.

بر اساس نظر آیت الله العظمی شبیری نماز آیات با گرفتن خورشید، گرفتن ماه؛ -اگر چه قسمت کمى از آنها گرفته شود- زلزله- اگر چه کسى هم نترسد- و همچنین رعد و برق و بادهاى سیاه و سرخ ترسناک واجب می شود.

در رساله این مرجع عالی قدر درباره کیفیت نماز آیات آمده است:

نماز آیات دو رکعت است و هر رکعت پنج رکوع دارد و به چند شکل مى‌توان آن را بجا آورد: یکى از شکلهاى آن این است که انسان بعد از نیت تکبیر بگوید و یک حمد و یک سورۀ تمام بخواند و به رکوع رود و سر از رکوع بردارد، دوباره یک حمد و سوره بخواند، باز به رکوع رود، تا پنج مرتبه و بعد از بلند شدن از رکوع پنجم دو سجده نماید و برخیزد و رکعت دوم را هم مثل رکعت اول بجا آورد و تشهد بخواند و سلام دهد.

شکل دیگر خواندن نماز آیات این است که انسان بعد از نیت و تکبیر و خواندن حمد، آیه‌هاى یک سوره را پنج قسمت کند و یک آیه یا کمتر یا بیشتر از آن را بخواند و به رکوع رود و سر بردارد و بدون این که حمد بخواند، قسمت دوم از همان سوره را بخواند و به رکوع رود و همین طور تا پیش از رکوع پنجم سوره را تمام نماید؛ مثلًا به قصد سورۀ توحید، «بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِیمِ» بگوید و به رکوع رود، بعد بایستد و بگوید: «قُلْ هُوَ اللّٰهُ أَحَدٌ» دوباره به رکوع رود و بعد از رکوع بایستد و بگوید: «اللّٰهُ الصَّمَدُ» باز به رکوع رود و بایستد و بگوید: «لَمْ یَلِدْ وَ لَمْ یُولَدْ» و برود به رکوع، باز هم سر بردارد و بگوید: «وَ لَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُواً أَحَدٌ» بعد از آن به رکوع پنجم رود و بعد از سربرداشتن، دو سجده کند و رکعت دوم را هم مثل رکعت اول بجا آورد و بعد از سجده دوم تشهد بخواند و نماز را سلام دهد.