الثلاثاء 11 ذوالحجة 1445 - سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳


آیت الله العظمی شبیری زنجانی؛ جنبه علمی زندگی امام رضا علیه السلام برجسته ترین جنبه زندگی آن حضرت است.

آیت الله العظمی شبیری زنجانی؛

جنبه علمی زندگی امام رضا علیه السلام برجسته ترین جنبه زندگی آن حضرت است.

آیت الله العظمی شبیری زنجانی دام ظلّه جنبه علمی زندگی امام رضا علیه السلام را از سایر جنبه های زندگی آن حضرت برجسته تر دانستند و فرمودند: حضرت رضا علیه السلام در عصری زندگی می کردند که نشست ها و مناظره های علمی زیادی برگزار می شد و خود مأمون هم به عنوان خلیفه به مسائل علمی اهمیت زیادی می داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله العظمی شبیری زنجانی، معظم له در جلسه علمی خود در پاسخ به این سوال که چرا جامعه امام رضا علیه السلام را به امام رئوف می شناسند، فرمودند: اینکه جامعه آن حضرت را به این عنوان می شناسند، به این معنا نیست که این عنوان برجسته ترین عنوان برای آن حضرت است بلکه علمیّت آن حضرت برجسته ترین عنوانی است که در آن عصر بروز و ظهور پیدا می کند.

معظم له ادامه دادند: در برخی از روایات هم از حضرت به عنوان ” عالم آل محمّد” نام برده شده است. مأمون عباسی خلیفه هم عصر امام هم فرد باسوادی بود و به مسائل علمی اهمیت می داد. او برای امام رضا علیه السلام مناظره های علمی و نشست های علمی زیادی را برگزار کرد که متن این مناظره ها می تواند مورد استفاده اهل علم باشد. آیت الله العظمی شبیری زنجانی دام ظلّه شهرت حضرت امام رضا علیه السلام را به ” امام رئوف” حاصل مراجعه های مردم به آن حضرت دانستند. ایشان دراین باره گفتند: موقعیت امام علیه السلام به شکلی بود که مردم برای حل مشکلات و رفع حاجت های خود به آن حضرت مراجعه می کردند. تا وقتی که در مدینه بودند به مشکلات افراد رسیدگی می کردند و وقتی هم که به ایران آمدند بسیاری از حوائج را برآورده کردند. مرجع عالی قدر شیعیان افزودند: بعد از ورود امام رضا علیه السلام به ایران تا به امروز مردم شیعه ایران هر وقت که با مشکلی مواجه می شوند به این حضرت مراجعه می کنند و در بسیاری از موارد هم حاجات آنها برآورده می شود و همین امر باعث شده که مردم بیشتر ایشان را به رئوف بشناسند.