الخميس 14 ذوالقعدة 1445 - جمعه ۰۴ خرداد ۱۴۰۳


آیت الله العظمی شبیری زنجانی؛ لباس روحانیت لباس رسمی اسلام است

آیت الله العظمی شبیری زنجانی؛

لباس روحانیت لباس رسمی اسلام است.

به گزارش پایگاه خبری آیت الله العظمی شبیری زنجانی، معظم له در جمع تعدادی از طلاب، به استدلال کسانی که معتقدند پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله لباس خاصی نداشته و پوششی مطابق با عرف جامعه داشته اند پاسخ دادند و فرمودند:

گروهی می گویند شواهد نشان می دهد افرادی که وارد مسجد می شدند و از قبل پیامبر صلی الله را ندیده بودند، در بین جمعیت ایشان را تشخیص نمی دادند لذا پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله، لباسی مطابق با پوشش عمومی جامعه داشت اند.

مرجع عالی قدر تشیع در این باره گفتند: اینکه افرادی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله را نمی شناختند، دلیل بر عدم رسمیت لباس روحانیت نمی شود چون مسلمانان صدر اسلام به مستحباتی که از طرف پیامبر صلی الله علیه و آله بیان می شد عمل می کردند. عمامه هم یکی از این مستحبات بود لذا این طور نبود که فقط خود ایشان عمامه بگذارند. معظم له ادامه دادند: پیامبر جدای از اشخاص نبود و بقیه هم از سنت او طبعیت می کردند. یک عده ای مثل ایشان بودند و اینطور نبود که پیامبر برای خود یک جای مخصوص و لباس مخصوص قائل نباشد. این لباس، لباس رسمی مسلمانان بود.

ایشان با تاکید بر حفظ حرمت در خطاب به طلبه ها خاطرنشان کردند: حفظ حرمت لباس پیامبر صلی الله علیه و آله وظیفه ای است که بر دوش ما گذاشته شده است و همه ما باید مواظب باشیم که رفتار و کردار و گفتارمان مطابق با شأنیت و جایگاه این لباس باشد.