الجمعة 15 ذوالقعدة 1445 - جمعه ۰۴ خرداد ۱۴۰۳


آیت الله العظمی شبیری زنجانی؛ کسی حق ندارد به آبروی مؤمن لطمه بزند.

آیت الله العظمی شبیری زنجانی؛

کسی حق ندارد به آبروی مؤمن لطمه بزند.

حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی دام ظلّه حفظ آبروی مؤمنان را از موضوع های مورد تأکید شریعت دانستند و فرمودند: کسی حق ندارد به آبروی مومن لطمه بزند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی، معظمٌ له در پاسخ به این پرسش که «ساختن و انتشار لطیفه و جوک برای قومیتها چه حکمی دارد؟»، بر حفظ حرمت افراد و نژادها و قومیتها در جامعه دینی تاکید کردند.

مرجع عالی قدر شیعیان خاطر نشان کردند: جان، مال و آبروی افراد از موضوع های مورد تاکید شریعت مطهّر است و افراد باید نسبت به آن مراقب باشند. گفتن این لطیفه ها هم اگر منشأ بی آبرویی برای افراد یا صنفِ دارای آبرو و جایگاه در جامعه باشد، اشکال دارد.

ایشان ادامه دادند: کسی حق ندارد به آبروی مومن لطمه بزند ولو اینکه خود شخص نشنود. غیبت هم همین است؛ یعنی ممکن است حتی خود شخص متوجه نشود که در نبوداو چه گفته اند اما در جامعه آبروی او لطمه خورده است.

آیت الله العظمی شبیری زنجانی دام ظلّه نسبت به رواج لطیفه و جوک برای شخصیتهای مذهبی و ملی که از دنیا رفته اند ابراز تاسف کردند و فرمودند: گاهی این جوکها برای افرادی ساخته می شود که در قید حیات نیستند و این خیلی بد است، چون این شخص زنده نیست تا از او حلالیت طلبیده شود. گاهی هم به بزرگان دینی نسبت داده می شود که این موضوع مصداق توهین به دین است و حتی نزدیک به کفر است.