الخميس 18 مُحَرَّم 1446 - پنجشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳


آیت الله العظمی شبیری زنجانی در دیدار سردار رادان:

مسئولان قدر فرصت خدمت رسانی را بدانند

آیت الله العظمی شبیری زنجانی در دیدار جانشین فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران خدمت رسانی به مردم را یکی از با ارزشترین عبادات دانست و از مسئولان خواست قدر این فرصت را بدانند.

سرادار رادان جانشین فرمانده نیروی انتظامی دوشنبه (9/10/92) با حضور در حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها و شرکت در نماز جماعت مغرب و عشاء آیت الله العظمی شبیری زنجانی،پس از نماز دقایقی با این مرجع تقلید دیدار کرد.

آیت الله العظمی شبیری زنجانی در این دیدار، ضمن تاکید بر لزوم خدمت رسانی به انسانها در پاسخ به این پرسش سردار رادان که آیا خدمت رسانی به مردم محدودیت خاصی دارد گفت: خدمت به انسانها محدودیت ندارد، مگر اینـکه حاجـت افراد، نامـشروع یا مستلزم انجام عمل خلاف قانون باشد. اگر انسـان می تواند باید حـاجت کفار را هم برآورده کند مگر اینکه این کار شما باعث مسلط شدن آنان و قدرت گرفتنشان شود.

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم افزود: البته خدمت رسانی به شیعیان و مسلمانان اهمیت ویژه خود را دارد. وقتی که ما می گوییم خدمت رسانی به کفار هم محدودیت ندارد حتما خدمت رسانی به مومن حساب خاص خود را دارد. اما اینگونه نباشد که ما رفع حوائج را به مسلمانان منحصر کنیم. در روایت ما آمده است که حضرت سجاد علیه السلام گوسفند قربانی می کردند و از گوشت قربانی برای خوارج هم می فرستادند.

فقیه عالی مقام حوزه علمیه قم ادامه داد:ممکن است برای حل مشکل یک نفر شما مجبور باشید به کسی رو بیندازید و این برایتان سنگین باشد اما این کار ثواب خاص خود را دارد و همانطور که گفتم حتی این کار می تواند برای کافر انجام شود. رفع حوائج انسانها مطلوب شرع است. در روایات هست که امیر المومنین علیه السلام دستور دادند تا از بیت المال هزینه کافری را که شکسته و ناتوان شده بود، بپردازند.

این مرجع تقلید شیعیان خدمت رسانی به مردم را فرصتی خواند که همواره برای افراد مهیا نیست و هر مسئولی باید از فرصتی که برای او ایجاد می شود در راه رفع مشکلات مردم بهره ببرد. ایشان ارزش رفع حوائج انسانها را از بسیاری از عبادات بالاتر دانست و با اشاره به سیره معصومین علیهم السلام توضیح داد:امام صادق علیه السلام طواف مستحبی را به خاطر رفع حاجت مردم رها کردند. کسانی که به مقامات معنوی رسیده اند همواره به رفع حاجت مردم تاکید کرده اند.

آیت الله العظمی شبیری زنجانی در ادامه سخنان خود از جوانی، امنیت و صحت مزاج به عنوان سه نعمت الهی نام برد که همواره مورد غفلت انسانها قرار می گیرد. ایشان استفاده صحیح از این سه نعمت را راه موفقیت انسانها دانست و افزود:انسان به هرچه می خواهد برسد باید در جوانی برسد. امروز شرایط برای جوانان ما آماده است؛قبلا علماء ما به تقیه مبتلا بودند و در غربت زندگی میکردند اما الان کشور، کشور شیعی است و این نعمت مهمی است که ما باید از آن استفاده کنیم.

این فقیه عالی مقام در ادامه به بیان خاطره ای از مرحوم آیت الله سید احمد زنجانی پرداخت و گفت:والد ما بسیار مقید بودند که از این وقتهایی که اکثرا از آن استفاده نمی کنند استفاده کنند. ایشان در اواخر عمرش بیشتر به تالیف کتب می پرداختند. با این وجود روزی دو جزء قرآن برای پدر و مادرشان می خواندند. ایشان این قرائت قرآن را در همین وقتهای تلف شده انجام می دادند؛ مثلا اگر سفره می انداختند تا آماده شدن وسائل و غذا، قرآن تلاوت می کردند. در واقع ایشان از همین دو دقیقه ها هم استفاده می کردند.