الثلاثاء 12 ذوالقعدة 1445 - سه شنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۳


احترام به برادر


احترام به برادر

مرحوم حاج آقا رضا زنجانی در مقابل برادرش مرحوم حاج آقا ابوالفضل خیلی اظهار کوچکی می کرد. حاج آقا ابوالفضل سه سال بزرگ تر بود ولی حاج آقا رضا به گونه ای به حاج آقا ابوالفضل احترام می کرد که گویا به پدرش احترام می گزارد.

مرحوم حاج میرزا مصطفی پدر مرحوم آقای حاج میرزا عبدالله مجتهدی از نوادر بود. برادر حاج میرزا مصطفی، حاج میرزا خلیل آقا نام داشت که چهار سال از وی بزرگ تر بود ولی از نظر مرتبه علمی در مرتبه حاج میرزا مصطفی نبود.

از آقای مجتهدی پرسیدم: پدر شما در احترام به اخوی اش چگونه بود؟ فرمود: همیشه با هم به مجالس می رفتند و ایشان کفش برادرشان حاج میرزا خلیل آقا را برمی داشت، با این که حاج میرزا مصطفی از برادر و حتّی پدرش حاج میرزا حسن آقای مجتهد، اعلم بود.

در کافی نقل شده است: حضرت امام حسین علیه السلام در زمان امامت برادرشان امام حسن علیه السلام همان مراتبی را که برادرشان داشت، دارا بودند ولی در جایی که امام حسن علیه السلام حضور داشتند، حتّی یک کلمه هم تکلّم نمی فرمود.

عن أبي جعفر علیه السلام: «… فَلَمْ يَكُنْ لِأَحَدٍ مِنْهُمَا فَضْلٌ عَلَى صَاحِبِهِ إِلَّا بِكِبَرِهِ وَ إِنَ‏ الْحُسَيْنَ‏ كَانَ‏ إِذَا حَضَرَ الْحَسَنُ لَمْ يَنْطِقْ فِي ذَلِكَ الْمَجْلِسِ حَتَّى يَقُوم‏…». کافي، ج۱، ص۲۹۱، ح6