الاثنين 11 ذوالقعدة 1445 - دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳


انتشار مجموعه آثار آیت الله العظمی شبیری زنجانی در قالب لوح فشرده

نرم افزار مجموعه آثار حضرت آیت الله العظمی سید موسی شبیری زنجانی مد ظلّه العالی توسط مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور)  تولید شد.
این نرم افزار شامل متن 18 عنوان از آثار این مرجع عالی قدر به زبان فارسی و عربی در موضوعات اصول فقه، فقه جعفری، رجال و درایه است.
محققان حوزه و دانشگاه با استفاده از این نرم افزار می توانند به متن دروس خارج فقه و اصول معظم له (ویرایش ابتدایی) در زمینه: اجاره، نکاح، مضاربه، صوم، خمس، حج، بیع، اعتکاف، برائت و استصحاب، چندین مقاله و تعلیقه از ایشان، مانند: قاموس الرجال و صاحب آن، پرونده کلینی و کافی، لزوم ارزیابی سندی احادیث کافی، اعتبار سندی زیارت عاشورا، فتاوای معظم له در قالب رسالۀ توضیح المسائل، استفتائات و مناسک حج و عمره، کتاب حج (21 جلد)، دروس خارج نکاح (9 جلد = 1021 جلسه)، دروس خارج صوم (5 جلد = 548 جلسه)، محاضرات اصول الفقه، التعلیقات الرجالیة (11 جلد)، جرعه ای از دریا و آشنای حق دسترسی داشته باشند.
از خصوصیات این نرم افزار، ارائه آن در قالب جدید کتابخانه استاندارد است که این قالب، علاوه بر قابلیت های فنی و پژوهشی تولیدات گذشته مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی(نور)، مانند جستجوی ساده و پیشرفته در کتاب ها، انتقال متن به نرم افزار word، دسترسی سریع به بخش های مفید لغت نامه، قرآن، کتابشناسی، ویژگی های تازه و مفیدی را در خود جای داده است.
برطرف شدن محدودیت در خصوص ابعاد صفحه نمایشِ دستگاه های مختلف، امکان به روزرسانی مستقیم نرم افزار از طریق اینترنت توسط کاربر، در نظر گرفتن میز پژوهشی برای محقق، جستجو در متن کتاب ها با قابلیت اولویت دهی به نتایج و با عملگرهای استاندارد، بهبود نتایج جستجو بر اساس کتاب، نویسنده و زبان و. .. از جمله قابلیت های این قالب جدید به شمار می رود.
همچنین این قالب به کاربران نرم افزار ، این اجازه را می دهد که بر هر قسمت دلخواه از متن کتاب، یادداشت نویسی کنند؛ همچنین امکان رنگی کردن، نوشتن عنوان و انتساب چند نمایه برای جستجوی سریع تر نیز برای کاربر فراهم شده است که همه این یادداشت ها، نمایه ها و. .. در یک ابزار واحد به نام پژوه نگار جمع آوری شده و قابل مدیریت توسط کاربر می باشد.