الاثنين 11 ذوالقعدة 1445 - دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳


ایمان خودتان را تقویت کنید/ همراه با پیشرفت مادی، معنویت جامعه نیز باید رشد کند/ اعمال ما در عوالم مختلف اثر دارد

آیت الله العظمی شبیری زنجانی در پاسخ به درخواست برخی از جوانان از ایشان برای بیان رهنمود اخلاقی، فرمودند:
 ما خودمان محتاج هستیم. به تعبیر آن شاعر: «ذات نایافته از هستی بخش، کی تواند که شود هستی بخش»
واقع امر این است که وقتی انسان به اعمال گذشتگان و علمای سابق -که دین را برای ما به ودیعه گذاشتند- نگاه می کند، شرمنده می شود. اعمال آن ها غیر از اعمال ما بوده است. برخی شرایط زمانی و نوع ارتباطات و تأثیر فرهنگ غیر اسلامی، بالاخره هر چه که هست، آن معنویت خاصی که سابقین داشتند، تنزّل کرده و تحلیل رفته است.
وقتی جنبه های مادی و ظواهر دنیوی تقویت می شود و ترقی می کند، جنبه های معنوی و خدایی هم باید به تناسب آن رشد پیدا کند وگرنه صرفاً توسعه در جهات مادی مانند سپردن تیغ در کف زنگی مست است که از آن استفاده هایی می کند، که نباید انجام بدهد.
در زمان ناصر الدین شاه که می خواستند در ایران راه آهن بسازند، عالم اول تهران مرحوم حاج ملا علی کَنی، مخالف بوده است. ایشان می گفته پای خارجی ها که به ایران باز بشود دیگر فرهنگ اسلامی تحت تأثیر آنها قرار می گیرد و شعائر اساسی جامعه نیز کم کم ضعف پیدا می کند. لذا آن ها همان سالی که ایشان فوت کردند -1306ق- بین تهران و مرقد حضرت عبدالعظیم راه آهن کشیدند که به آن ماشین دودی می گفتند.

البته مسلمانان نمی توانند خودشان را از پیشرفت های مادی محروم کنند و از ابزار جدید استفاده نکنند، بلکه برای رفع احتیاجات لازم می شود خود را به ابزار روز مجهز کنند، ولی در مقابلش باید با تلاش و با توسل، سعی کنند که نیروی ایمانی و نیروی الهی در آن ها و در جامعه تقویت بشود تا آن ابزار مادی کنترل شود که در جهات نامشروع و غیر انسانی قرار نگیرد.
آیه کریمه می فرماید:
«يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا عَلَيْكُمْ أَنْفُسَكُمْ لَا يَضُرُّكُمْ مَنْ ضَلَّ إِذَا اهْتَدَيْتُمْ» (اى كسانى كه ايمان آورده ايد، مراقب خودتان باشید. هر گاه شما هدايت يافتيد، آن  كه گمراه شده است به شما زيانى نمى رساند)
باورمان بیاید که خداوندی که عالم است، قادر است، هیچ ضعف و ناتوانی در او نیست، شاهد و ناظر بر اعمال ماست و ما در عمل از این معنا غفلت می کنیم که همه اعمال ما _بدون کم و کاست_ ثبت و ضبط می شود و در همین دنیا و عالم برزخ و عالم آخرت و در همه عوالم پیش رو، این اعمال اثر دارد.