چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

اخبار


بیانیه آیت الله العظمی شبیری زنجانی به مناسبت فاطمیه؛ امت وفادار جامه عزا می پوشد.

بیانیه آیت الله العظمی شبیری زنجانی به مناسبت فاطمیه؛

امت وفادار جامه عزا می پوشد

آیت الله العظمی شبیری زنجانی با صدور بیانیه ای وفاداری به ایام عزای حضرت زهرا سلام الله را مورد تاکید قرار داده و از دستگاه های اجرایی خصوصاً صدا و سیما خواسته اند در حفظ حرمت ایام عزای حضرت زهرا سلام الله علیها بکوشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله العظمی شبیری زنجانی این مرجع عالی قدر، زنده نگهداشتن یاد حضرات معصومین علیهم السلام را وظیفه شیعیان و مصداق تعظیم شعائر دانسته و خاطرنشان کرده اند: در این سال که ایام عزای بی بی دو سرا با تعطیلات نوروزی قرین گشته امت وفادار جامه عزا بر تن می‌کند و رخت مصیبت بر اندام شهر و دیار می‌پوشاند، باشد که شادی دل آن عزیزان درگاه الهی را برای خود به ارمغان آورد.

معظم له در قسمتی از این بیانیه به آسیب شناسی وقایع تلخ بعد از رحلت حضرت رسول صلّی الله و علیه و آله و سلّم پرداخته و فرموده اند: راه و رسم دنیا چنین است که “الناس عبید الدنیا، و الدین لعق علی السنتهم، فاذا محصّوا بالبلاء قلّ الدّیانون”.

متن کامل این بیانیه بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله رب العالمین و صلّی الله علی سیدنا و نبینا أبی القاسم محمد و آله الطاهرین و اللعن علی أعدائهم أجمعین إلی قیام یوم الدین.

یا ممتحنه امتحنک الله الّذی خلقک قبل ان یخلقک فوجدک لما امتحنک صابره…

در آستانه ماه جمادی الثانیه قرار داریم، ماهی که با حزن و اندوه خاندان رسالت آغاز می‌گردد و بنابر روایتی از امام صادق علیه السلام شهادت حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها در سومین روز آن رخ داده است.

بانوی مطهّری که بهار عمرش با ضربت فرومایه‌ای به خزان گرایید و گل وجودش پرپر شد و در دل شب، پنهان از چشمان نابکاران و غاصبان حق الهی اهل‌بیت علیهم السلام در خاک نهان شد و اندوه فقدانش در دل حضرت مولی جاوید گشت و شب‌های غمبار آن رادمرد بی سحر.

و این همه مصیبت از سنت الهی عجب نیست که بلا و ابتلاء ارث انبیاء است و صبر و شکیبایی بر امتحان الهی شیوه اوصیاء که إِنَّ أَشَدَّ النَّاسِ بَلَاءً الْأَنْبِیَاءُ ثُمَّ الَّذِینَ یَلُونَهُمْ ثُمَّ الْأَمْثَلُ فَالْأَمْثَلُ.

هر که در این بزم مقرّب‌تر است جام بلا بیشترش می‌دهند

در این میدان ابتلا آنان که نام امّت پیامبر را بر خود نهاده بودند و به آن فخر می‌فروختند چه بد امتحان دادند، تا بدانجا که حضرت وصیّ خطاب به حضرت نبی این مرثیه سرود که

سَتُنَبِّئُکَ ابْنَتُکَ بِتَضَافُرِ أُمَّتِکَ عَلَى هَضْمِهَا فَأَحْفِهَا السُّؤَالَ وَ اسْتَخْبِرْهَا الْحَالَ‌

راستی می‌توان باور کرد که دختر پیامبر خاتم اندک زمانی پس از رحلت سرور دو عالم در پاسخ احوال پرسی ام سلمه سوگمندانه گوید: أصبحت بین کمد و کرب: فقد النبیّ و ظلم الوصی، ، هُتک و الله حجابه.

و در این میان مسلمانان دیروز به سکوت بنشیند.

نه این نیز عجب نیست که راه و رسم دنیا چنین است که

الناس عبید الدنیا، و الدین لعق علی السنتهم، فاذا محصّوا بالبلاء قلّ الدّیانون.

و اکنون این ماییم وارثان دنیایی از اندوه و ماتم و وظیفه‌ای که در پاس‌داشت آن همه والایی‌ها و کرامت‌ها بر دوش داریم.

بر ماست که با عمل به دستورات الهی و فرمان‌های نبوی و آموزه‌های ولایی مقام رسالت و بیت نبوت را حرمت بداریم و نام مقدّس شیعه را بزرگ بدانیم و رفتاری در خور این نام از خود نشان دهیم و با حرکت در مسیر رضایت حق، شفاعت آن سروران پاک را امید بندیم.

تعظیم شعائر الهی و زنده داشتن یاد معصومان یکی از این وظیفه‌ها است که دفتر رفتار پیروان پیشوایان هدایت با آن آغاز می‌گردد.

در این سال که ایام عزای بی بی دو سرا با تعطیلات نوروزی قرین گشته امت وفادار جامه عزا بر تن می‌کند و رخت مصیبت بر اندام شهر و دیار می‌پوشاند، باشد که شادی دل آن عزیزان درگاه الهی را برای خود به ارمغان آورد.

شیفتگان مقام عصمت در این ایام همچون دیگر ایام سال می‌کوشند که روح و قلب خویش را با زلال معرفت شستشو دهند و زنگارهای گناه را از جان بزدایند و آلودگی‌ها را از درون و برون خویش برانند و با این کار عیدی واقعی فراهم آرند که

کل یوم لایعصی الله فیه فهو عید.

در این میانه وظیفه مسؤولان و مدیران کشور سنگین‌تر است که با هدایت صحیح دستگاه‌های اجرایی در بزرگداشت این ایام غمبار همت گمارند.

به ویژه صدا و سیما باید در حرمت داشتن این ایام بیش از دیگر نهادها کوشا باشند، به این امید که با این اهتمام نیکو نعمت لطف و کرامت خاندان عصمت و طهارت بر این مرز و بوم بیش از پیش استمرار یابد و از مشکلات مادی و معنوی کشور کاسته گردد و مردم ما به سوی تعالی و فلاح رهنمون شوند.

در اینجا ذکر حکایتی عبرت‌انگیز و معرفت‌آموز مناسب می‌نماید که از عالم ادیب مرحوم آقا سید باقر هندی نقل شده که در ایام عید غدیر در عالم رؤیا حضرت ولی عصر را زیارت می‌کند که سر در گریبان غم فرو برده و اندوهناک بودند.

از آن وجود انور سبب غم و اندوه را در این ایام شادی جویا می‌شود، حضرت در پاسخ با قرائت این شعر

لاترانی اتخذت لا و عُلاها بعد بیت الأحزان بیت سرور[1]

بر این نکته تأکید می‌ورزد که پس از آلام و مصائب حضرت صدیقه کبرا دیگر برای آل الله شادی بر جا نمانده و لذا بزرگترین عید اسلامی نیز رنگ و بوی مصیبت دارد و تا شمشیر انتقام آخرین ذخیره الهی در نیام است، شادی و سرور واقعی بر چهره جامعه اسلامی نمی‌نشیند.

از درگاه ربوبی عاجزانه مسألت داریم که در ظهور امام منتظر تعجیل نماید تا با انتقام از دشمنان اهل بیت و گسترش عدل و داد در بسیط خاک، لبخند بر لبان ام الائمه النجباء بنشیند. ان‌شاءالله.

?? جمادی الاولی ????

سید موسی شبیری زنجانی


[1] -سوگند به مقام عالی حضرت زهرا سلام الله علیها بعد از بیت الاحزان بیت سروری برای خود برنمی گزینم.