الاحد 14 مُحَرَّم 1446 - یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳


تأکید آیت الله العظمی شبیری زنجانی بر تقویت دروس اخلاق در حوزه علمیه

آیت الله العظمی شبیری زنجانی شرایط کنونی ایران و جهان را «شرایط ویژه» دانستند و بر لزوم تقویت و گسترش درسهای اخلاق در حوزه علمیه تاکید کردند.

معظم له شب گذشته در دیدار با آیت الله حسینی بوشهری -دبیر شورای عالی حوزه های علمیه- با اشاره به درس اخلاق مرحوم امام خمینی افزودند: آقای خمینی که درس اخلاق می گفتند تا چند روزی حوزه یک حال و هوای دیگر داشت. امروز جای این درس اخلاق ها در حوزه خالی است.

آیت الله العظمی شبیری زنجانی با تبیین نقش علماء در ترویج اخلاق خاطر نشان کردند: وقتی که گذشته حوزه را بررسی می کنیم می بینیم که در مناطق مختلف کشور، رؤیت علماء برای هدایت مردم کافی بود. مردم از رفتار علما و روحانیون درس می گرفتند.

ایشان نپرداختن به سیره حضرات معصومین علیهم السلام و علمای شیعه را یکی از دلایل کم رنگ شدن مباحث اخلاقی دانستند و افزودند: باید برای طلبه ها مجلسی تشکیل شود و سخنرانان با استناد به روایت های نورانی و سیره بزرگان مباحث اخلاقی را شرح دهند.

آیت الله العظمی شبیری زنجانی با اشاره به تعطیلی درسهای حوزه در روزهای پایانی هفته، از طلبه ها خواستند با مطالعه سیره علماء عوامل موفقیت آنان، و روش برخوردشان با مردم و جامعه را بررسی کنند.

معظم له افزودند این روش مطالعه باعث می شود طلبه هم از فرصت عمرش بهره ببرد و هم خستگی مطالعات روزهای گذشته را نداشته باشد.