الثلاثاء 11 ذوالحجة 1445 - سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳


تشریفات بین مردم و مسؤولان فاصله می اندازد

تأکید آیت الله العظمی شبیری زنجانی بر لزوم ساده زیستی:

تشریفات بین مردم و مسؤولان فاصله می اندازد

آیت الله العظمی شبیری زنجانی “دام ظله” تشریفات زائد را باعث دور شدن مردم از مسؤولان و ائمه جمعه دانستند و افزودند: فطرت مردم بر افراد متواضع متمایل است.

مرجع عالی قدر تشیّع در دیدار امام جمعه و استاندار جدید زنجان که عصر دیروز (11/8/95) در دفتر معظم له برگزار شد، در توضیح سخن برخی از حاضران درباره «مردمی بودن» امام جمعه زنجان، فرمودند: گاهی تشریفات نمازجمعه ها بین مردم و امام جمعه فاصله می اندازد. فطرت مردم به افراد متواضع متمایل است. مسؤولانی که ارتباط بیشتری با مردم دارند و ساده زیستی را رویه خود قرار می دهند، تأثیر گذاری و موفقیت بیشتری دارند.

آیت الله العظمی شبیری زنجانی افزودند: از آقای خامنه ای شنیدم و ایشان هم از پدرشان «آقای حاج سید جواد» نقل می کرد که آقای صدر زمانی که در مشهد بود از «حاج آقا حسین قمی» أنفذ بود با اینکه حاج آقا حسین، مرجع تقلید بود و آقای صدر هم داماد ایشان بود. این نفوذ به خاطر تواضع فوق العاده، اخلاق و ساده زیستی آقای صدر بوده است. اخلاق و تواضع باعث جذب افراد است. در منزل آقای صدر یک گلیم ساده پهن بود و مردم هم برای حضور در خانه او محدودیتی نداشتند، تواضع و ساده زیستی باعث افزایش نفوذ بین مردم می شود و طبیعتاً این تأثیرگذاری هم نعمتی است که می تواند منشأ آثار خیر در جوامع باشد.

معظمٌ له در قسمتی از سخنان خود، عزاداری مردم زنجان را «منحصر به فرد» نامیدند و فرمودند: این عزاداری که امروزه شهرت جهانی پیدا کرده، امتیاز مخصوصی است که شامل حال زنجان شده است و امیدواریم عنایات صاحب این عزاداری ها شامل حال همه مسئولان منطقه و دست اندرکاران برگزاری این عزاداری عظیم باشد.

آیت الله العظمی شبیری زنجانی در قسمتی از سخنان خود به لطایف زبان ترکی اشاره کردند و گفتند: این قاعده را از مرحوم حاج آقای والد شنیدم که الفاظ ترکی از فعل امر اشتقاق پیدا می کند و اگر کسی فعل امر را بداند و علامت ماضی و مضارع و نفی را بشناسد و ضمیمه کند می تواند به ترکی حرف بزند. توجه به این قاعده باعث آسان شدن یادگیری زبان ترکی است.

در این دیدار حجة الإسلام و المسلمین خاتمی امام جمعه و آقای درویش امیری استاندار زنجان، گزارشی از عزاداری بزرگ مردم زنجان و بازتاب گسترده آن در رسانه های داخلی و خارجی ارائه دادند.