الجمعة 02 شَوّال 1445 - جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳


تقوا و احساس مسؤولیت لازمه طلبگی است

آیت الله العظمی شبیری زنجانی در دیدار اساتید سطوح عالی حوزه علمیه قم:

تقوا و احساس مسؤولیت لازمه طلبگی است

آیت الله العظمی شبیری زنجانی در جمع تعدادی از استادان سطوح عالی حوزه علمیه قم از کم رنگ شدن مباحث اخلاقی در حوزه های علمیه انتقاد کرده و از تقوا و احساس مسؤولیت در پیشگاه خداوند متعال و حضرت ولی عصر عجّل الله تعالی فرجه الشّریف به عنوان لازمه طلبگی نام بردند.

مرجع عالی قدر شیعیان در دیدار جمعی از اعضای نشست دوره ای اساتید سطوح عالی حوزه علمیه قم که شب گذشته (پنجشنبه۱۳۹۴/۱۰/۱۷) در دفتر معظم له انجام شد، تقوا و اخلاص را از شاخصه های مهم مؤفقیت و جایگاه رفیع علمای شیعه در نزد مردم دانستند و فرمودند: متأسفانه مسأله تقوا نسبت به گذشته کم رنگ شده است. آنچه برای طلبه باید در درجه اول باشد بحث تقواست.

آیت الله العظمی شبیری زنجانی دام ظله، زمینه های انحراف و گناه را در جامعه نامطلوب خواندند و خاطرنشان کردند: وقتی که در جامعه ای زمینه گناه و بی اخلاقی زیاد می شود، طبیعتا انسان باید برای سالم ماندن خود تقوای بیشتری کسب کند و از نیروی خداترسی قوی تری برخوردار شود تا بتواند در این فضا ایستادگی کند و ثابت قدم بماند.

معظم له، « اخلاص» در کردار و گفتار را لازمه زندگی طلبگی دانستند و گفتند: این خیلی مهم است که داعی انسان در کارها و در تعلیم و تعلم رضایت خداوند متعال و امام زمان علیه السلام باشد. آنچه می ماند و در همه عوالم بدرد انسان می خورد و موجب نجات است، اخلاص است و گرنه بقیه امور زایل شدنی است و در همین دو روز دنیا اعتبار دارد.

آیت الله العظمی شبیری زنجانی از «احساس مسئولیت در پیشگاه خداوند و حضرت ولی عصر سلام الله علیه » به عنوان یکی دیگر از لوازم طلبگی نام بردند و در اینباره فرمودند: طلبه باید خود را در پیشگاه خداوند و حضرت ولی عصر سلام الله علیه مسؤول بداند و سعی کند خود را برای پاسخگویی به محضر آنان آماده کند. این نگاه در مؤفقیت طلبه مؤثر است. درس را باید جدی و به خاطر خدا خواند نه به خاطر غلبه بر زید و عمرو، و یا هوا و هوس و خوش آمد این و آن.

مرجع عالی قدر شیعیان، از اساتید و مسؤولان حوزه علمیه خواستند در برنامه های خود به موضوع تقوی و ارتقای سطح اخلاقی توجه بیشتری داشته باشند. ایشان از «مطالعه و دقت نظر در زندگی حضرات معصومین علیهم السلام و بزرگان دین» به عنوان یکی از راهکارهای کسب تقوا نام بردند و افزودند: گاهی لازم است که یک مسأله اخلاقی بارها برای انسان تکرار شود. تکرار موعظه و تذکر نسبت به آخرت و عواقب امور در موفقیت انسان موثر است.

آیت الله العظمی شبیری زنجانی در پایان سخنانشان دعاکردن برای اهل علم را وظیفه خویش دانسته و برای خدمتگزاران مکتب تشیع آرزوی توفیق کردند.

در ابتدای این نشست، گزارشی از فعالیتهای انجام شده و برنامه ریزی های صورت گرفته در نشست دوره ای اساتید سطوح عالی حوزه علمیه قم ارائه شد.