الثلاثاء 12 ذوالقعدة 1445 - سه شنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۳


توصیه های آیت الله العظمی شبیری زنجانی برای شبهای احیاء

توصیه های آیت الله العظمی شبیری زنجانی برای شبهای احیاء

آیت الله العظمی شبیری زنجانی دام ظله در پاسخ به پرسشی درباره طولانی شدن مراسم احیاء با هدف بیدار نگه داشتن مردم فرمودند: در برگزاری عمومی مراسم شب های قدر باید ظرفیت و اقتضای حال عموم مخاطبین را در نظر گرفت و اهمیت این شب نباید موجب تحمیل انجام مستحبات بر دیگران شود.

معظم له تاکید کردند: البته مناسب است با شیوه و بیانی مناسب، اهمیت احیای این شب بیان شود که این امر می تواند در عموم مردم برای احیا و انجام اعمال دیگر این شب بزرگ، ایجاد انگیزه و رغبت کند.

مرجع عالی قدر تشیع در پاسخ به این سوال که با توجه به عدم فهم معنای دعاها توسط برخی از مردم، آیا بهتر نیست که موعظه جایگزین این دعاها شود، دعاخواندن را یک «سنت» دانستند و بر لزوم حفظ این سنت تاکید کردند. معظم له خاطرنشان کردند: مراسم به گونه ای برگزار شود که علاوه بر موعظه مشتمل بر ادعیه خوانی هم باشد.

آیت الله العظمی شبیری زنجانی مذاکره علمی و یادگیری احکام دینی و علوم نبوی را از «بافضیلت ترین» اعمال شب قدر دانستند و فرمودند:خوب است مؤمنین در شبهای قدر که افضل شبهای ماه مبارک رمضان است و به فرموده قرآن با فضیلت تر از هزار شب است به مطالعه کتب علمی و دینی نیز بپردازند و سعی کنند احکام شرعی خود را بیاموزند.

ایشان درباره عزاداری در شبهای احیاء خاطرنشان کردند: عزاداری برای اهل بیت علیهم السلام از افضل قربات الی الله است و تعظیم ایام شهادت امیرمؤمنان سلام الله علیه مطلوب است و باید با شکوه برگزار شود لکن باید این مراسم را به گونه ای برگزار کنند که مانع انجام اعمال شبهای قدر نباشد و مطابق روایات شریفه از جمله اعمال مهم این شبها، دعاهای مخصوص و نماز و عبادت است.

مرجع عالی قدر تشیع در نقد نظر اشخاصی که در برنامه های احیاء، مردم را به دعاکردن در موردی به خصوص و یا انحصار دعاها به دعا برای فرج امام زمان علیه السلام ملزم می کنند، تصریح کردند: انسان که نمی تواند به دلخواه خود دستور العمل بدهد. ما در خصوص اینکه دعاها منحصر در دعا برای حضرت ولی عصر سلام الله علیه باشد، دستور و سفارش خاص از ائمه معصومین علیهم السلام نداریم. علاوه بر دعا برای سلامتی و تعجیل در فرج مبارک آن حضرت، مطابق روایات، انسان از خداوند خیر دنیا و آخرت را برای خود و دیگران بخواهد.

معظم له در قسمتی از این گفتگو درباره سیره خود، در شبهای احیاء توضیح دادند: تا زمانی که توانایی داشتم صد رکعت نماز مستحبی شبهای ماه رمضان را در این شبها می خواندم. دعای جوشن و دعاهای دیگر مخصوص این شبها را نیز می خوانم.

منبع : شفقنا