الخميس 14 ذوالقعدة 1445 - جمعه ۰۴ خرداد ۱۴۰۳


حوزه با افزایش معنویت طلبه ها ماندگار می شود

آیت الله العظمی شبیری زنجانی:

حوزه با افزایش معنویت طلبه ها ماندگار می شود

آیت الله العظمی شبیری زنجانی در آیین عمامه گذاری تعدادی از طلبه های حوزه علمیه قم با انتقاد از روند مذهبی و روحانی حوزه خاطر نشان کردند: نهاد حوزه باید ماندگار باشد و این امر تنها با افزایش معنویت طلبه ها ممکن است.

مرجع عالی قدر تشیع با اشاره به عبارت قرآنیِ «وَ يَقُولُونَ يا وَيْلَتَنا ما لِهذَا الْكِتابِ لا يُغادِرُ صَغِيرَةً وَ لا كَبِيرَةً إِلَّا أَحْصاها» فرمودند: الان متاسفانه بسیاری از طلاب برای خود مسئولیت قائل نیستند و حساب این را نمی کنند که همه کبیر و صغیر حرف هایی که می زنند «إحصا» می شود.

آقای والد ما می فرمود که «إعداد» شماره کردن است و «إحصاء» تا آخر شماره کردن. این آیه قرآن می فرماید هرچه هست را خداوند إحصاء می کند یعنی مو به موی زندگی بدون کم و کاست مورد حساب و کتاب قرار می گیرد.

معظم له افزودند: جامعه باید طلبه را به معنویتش بشناسد. گویا برخی طلبه ها اصلا در این فکر نیستند و فقط به دنبال امور دیگری هستند.

ایشان به بیان خاطره ای از نماز باران «آیت الله خوانساری» پرداختند و فرمودند: خشکسالی شده بود. آسید محمدتقی خوانساری در همین خاکفرج با عموم مردم نماز باران خواندند اما باران نیامد. قاعده نماز باران این است که اول عموم مردم می روند و اگر باران نیامد صالحین مجددا نماز باران می خوانند. در آن سال تعدادی از طلبه ها که بنده هم جزء آن ها بودم، به همراه آقای خوانساری برای خواندن نماز باران رفتیم و همان شب باران آمد. مردم وقتی این موضوع را مشاهده کردند به شدت نسبت به طلبه ها ارادت پیدا کردند و احساس کردند که این قشر مذهبی و روحانی اند.

طلبه باید نسبت به افکارش دقت کند. هر حرفی را نزند. قسمتی مهم از اعتقادات مردم وابسته به رفتار ماست. اگر طلبه متقی باشد در جامعه تأثیر کامل دارد و عکس این هم صادق است. طلبه وقتی معمم شد دیگر طلبه رسمی است و نمی تواند هرکاری خواست انجام دهد و یا حرفی را که خواست بزند. کسانی که معمم شده اند باید این اصل را بپذیرند که مسئولیتشان سنگین است و البته اجر آن ها هم سنگین است.

آیت الله العظمی شبیری زنجانی تاکید کردند: باید کردار و گفتار ما مطابق فرمایشات ائمه معصومین علیهم السلام باشد. باید رعایت کنیم و از حضرات معصومین تقاضای کمک کنیم. امیدوارم کسانی که معمم هستند فقط امروز و فردا را در نظر نگیرند. تشکیلات روحانیت باید ادامه پیدا کند و ادامه این امر با معنویت ما ممکن است. اگر معنویت ما سست شود رفتنی هستیم.