پنجشنبه ۰۱ مهر ۱۴۰۰

ویژه نامه


حَبِیبَهِ حَبِیبِکَ

حَبِیبَهِ حَبِیبِکَ

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى الصِّدِّیقَهِ فَاطِمَهَ الزَّکِیَّهِ حَبِیبَهِ حَبِیبِکَ وَ نَبِیِّکَ وَ أُمِّ أَحِبَّائِکَ وَ أَصْفِیَائِکَ الَّتِی انْتَجَبْتَهَا وَ فَضَّلْتَهَا وَ اخْتَرْتَهَا عَلَى نِسَاءِ الْعَالَمِینَ

معرفی الگو و الگو گیری در ابعاد گوناگون زندگی از مسائل رایج در میان تمام جوامع بشری است. قرآن کریم، پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) را الگو معرفی می‌کند و پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) با بیانات گوناگون در موارد متعدد، اهل بیتش را به عنوان الگوی امت معرفی می‌کند و در محور اهل بیت، فاطمه زهرا(سلام الله علیها) قرار دارد که رسول خدا(صلی الله علیه و آله) با بیان زیبای «و هی سیده نساء العالمین» او را الگو و نمونه‌ی زنهای عالم تا قیامت معرفی نموده است.

عبادت و اهتمام به امور راز و نیاز با خداوند متعال یکی از مهمترین عرصه های الگوبرداری از سیره حضرت زهرا سلام الله علیها می باشد. امری که در بسیار از روایات امامان معصومین علیهم السلام بدان متذکر شده اند.

امام حسن مجتبى علیه السلام فرمود:

در شب جمعه اى مادرم فاطمه (علیهاالسلام) را دیدم که در محراب عبادت ایستاده است و تا سپیده صبح، دائم در رکوع و سجود بود، و مى شنیدم که براى مومنین و مومنات دعا مى نمود و نام آن ها را مى برد و براى آن ها بسیار دعا مى کرد، ولى براى خود هیچ دعایى نمى نمود. گفتم : اى مادر! چرا همان طور که براى دیگران دعا مى کنى ، براى خود دعا نمى کنى ؟حضرت فاطمه (علیهاالسلام) فرمود: فرزندم ! اول ، همسایه ؛ سپس خانه (علل الشرایع ، ج 1، ص173) در روایت دیگری از امام حسن مجتبى علیه السلام چنین می خوانیم: در دنیا کسى عابدتر از حضرت فاطمه علیهاالسلام نبود. آن قدر به عبادت مى ایستاد تا پاهایش ورم مى کرد. (بحارالانوار، ج 43، ص 61)

در روایت دیگری چنین می خوانیم: فاطمه (علیهاالسلام) در حال نماز از شدت ترس نفسش به شماره مى افتاد.(بحارالانوار، ج 85، ص 258)

یکى از خصوصیات ویژه در نماز وعبادت حضرت فاطمه(س) خوف و خشیت ایشان بوده است. ابومحمد دیلمى در ارشادالقلوب روایتى را در این باره نقل نموده و می‌گوید:«کانت فاطمهتنهج فى صلواتها من خوف الله»؛ حضرت فاطمه(سلام الله علیها) به هنگام نماز نفسش به شماره مى‌افتاد.(ارشاد القلوب، ج 1، ص105) در روایت دیگری وارد شده که خداوند به فرشتگان فرمود: بنده‌ی من فاطمه را مشاهده کنید، چگونه در برابر من ایستاده که از خوف من بندهایش می‌لرزد و با قلب و روح خود به عبادت من می‌پردازد.(.فاطمه من المهد الی اللحد، /173)

عبادت آن حضرت با همه تلاشهای شبانه روزی و کارهای طاقت فرسا، آنگونه بود که در روایات بسیاری به آن اشاره شده است. چنانکه نقل شده وقتی به عبادت می ایستاد، همچون ستاره ای درخشان برای اهالی آسمان ها نورافشانی می کرد.(علل الشرایع، ج 1، ص 215)

فاطمه زهرا(سلام الله علیها) در راه عبادت و بندگی، از هیچ تلاشی فرو گذار نبود. از جمله آنکه ابتدا تسبیحی به وسیله 34 گره روی یک نخ ساخت و از آن استفاده می کرد؛ ولی پس از شهادت حضرت حمزه سیدالشهدا(علیه السلام)، از خاک تربت او تسبیحی ساخته از آن استفاده می فرمودند که پس از آن، تسبیح در بین مردم رواج یافت.» (وسائل الشیعه، ج 14، ح 1033)

علامه مجلسى(اعلى الله مقامه) روایت می‌کند که پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) فرمود: فاطمه بانوى زنان جهانیان از پیشینیان و آیندگان است. او در محراب خود مى‌ایستد و هفتاد هزار فرشته مقرب بر او سلام مى‌دهند و او را به همان گونه که با مریم سخن مى‌گفتند، صدا مى‌زنند و مى‌گویند: اى فاطمه ! همانا خداوند تو را برگزید، و پاک ساخت و بر زنان جهانیان برترى داده است(بحارالانوار، ج 43، ص 49.)

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى الصِّدِّیقَهِ فَاطِمَهَ الزَّکِیَّهِ حَبِیبَهِ حَبِیبِکَ وَ نَبِیِّکَ وَ أُمِّ أَحِبَّائِکَ وَ أَصْفِیَائِکَ الَّتِی انْتَجَبْتَهَا وَ فَضَّلْتَهَا وَ اخْتَرْتَهَا عَلَى نِسَاءِ الْعَالَمِینَ اللَّهُمَّ کُنِ الطَّالِبَ لَهَا مِمَّنْ ظَلَمَهَا وَ اسْتَخَفَّ بِحَقِّهَا وَ کُنِ الثَّائِرَ اللَّهُمَّ بِدَمِ أَوْلَادِهَا اللَّهُمَّ وَ کَمَا جَعَلْتَهَا أُمَّ أَئِمَّهِ الْهُدَى وَ حَلِیلَهَ صَاحِبِ اللِّوَاءِ وَ الْکَرِیمَهَ عِنْدَ الْمَلَإِ الْأَعْلَى فَصَلِّ عَلَیْهَا وَ عَلَى أُمِّهَا خَدِیجَهَ الْکُبْرَى صَلَاهً تُکْرِمُ بِهَا وَجْهَ أَبِیهَا مُحَمَّدٍ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ وَ تُقِرُّ بِهَا أَعْیُنَ ذُرِّیَّتِهَا وَ أَبْلِغْهُمْ عَنِّی فِی هَذِهِ السَّاعَهِ أَفْضَلَ التَّحِیَّهِ