الجمعة 09 شَوّال 1445 - جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳


خدمت به مردم ایران اجر مضاعف دارد

آیت الله العظمی شبیری زنجانی در دیدار آقای سرمست، استاندار جدید قم، خواستار تلاش بیشتر در خدمت رسانی به مردم شدند و گفتند: ایران یک «کشور استثنایی» و مفتخر به پیروی از اهل بیت علیهم السلام است و خدمت به مردم آن، اجر مضاعف دارد.
مرجع عالی قدر تشیع با اشاره به برخی از روایات درباره برآوردن خواسته وحاجت مؤمن، خاطرنشان کردند: از حضرت امام صادق علیه السلام نقل شده است که فرمودند: «حتی در وسط طواف، وقتی برادر دینی تو با تو کاری دارد و از تو درخواستی می کند، باید طواف را قطع کنی و بروی و حاجت او را برآورده سازی».
معظم له، قم را «مرکز مذهب تشیع» نامیدند و افزودند: شهر قم از قرن دوم محل حضور محدّثان و بزرگان شیعه بوده است. از همه مهمتر وجود حرم حضرت معصومه “سلام الله علیها” است که هم خودش باب الحوائج است و هم دختر باب الحوائج است. علمای بزرگی در این شهر پرورش یافته اند و حتما عنایات بی بی «علیهاالسلام» و اولیای الهی شامل حال خدمتگزاران این شهر است.
آیت الله العظمی شبیری زنجانی دعا برای «خدمتگزاران مردم» را «وظیفه» خود دانستند و ادامه دادند: مردم و شماها هم برای ما دعا کنید. ماها هم مشکلات متعدد داریم و باید جوابگوی مسؤولیتی که بر دوش ما هست، باشیم.

● ایشان در پاسخ به پرسش یکی از روحانیون حاضر در جلسه درباره سیستم آموزشی حوزه، از روند تحصیلی طلاب انتقاد کردند و گفتند: طلبه نباید دنبال نمره آوردن باشد. وقتی طلبه درس را برای نمره آوردن حفظ می کند ملا نمی شود. الان با این روش درس خواندن، افراد مجتهد شعاری می شوند نه مجتهد واقعی. مجتهد واقعی شدن با این روش درس خواندن در حوزه واقعا خیلی مشکل است.
آیت الله العظمی شبیری زنجانی تصریح کردند: تدریس و تدرس نباید طوطی وار باشد. طلبه باید عمقی درس بخواند.
معظم له با اشاره به اهتمام بزرگان حوزه در آموزش طلبه ها به خاطره ای از مرحوم آیت الله سید احمد زنجانی اشاره کردند و گفتند: در اوایل طلبگی با اینکه سن ما کم بود و ابتدای راه بودیم، مرحوم والد -با اینکه خودشان در سطح استاد درس خارج بودند- برای بنده دروس مقدمات را می گفتند. تاکید هم داشتند که تا درس هضم نشده از آن عبور نکنیم.