الجمعة 02 شَوّال 1445 - جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳


رفتار شما در اعتقادات مردم مؤثر است

آیت الله العظمی شبیری زنجانی در آیین تلبس چند تن از طلبه های حوزه علمیه قم تصریح کردند: رفتار کسانی که لباس روحانیت بر تن دارند در اعتقادات مردم تأثیر دارد.

این آیین روز گذشته همزمان با ایام عید سعید غدیر، در حاشیه ی نشست علمی دفتر معظم له و در حضور جمعی از استادان و فضلای حوزه علمیه برگزار شد.

مرجع عالی قدر تشیع پس از عمامه گذاری طلبه های جوان خطاب به آنان فرمودند: یکی از «مسلّمات» جامعه این است که رفتار کسانی که لباس روحانیت را بر تن دارند در اعتقادات مردم تاثیر دارد و اگر رفتار این قشر مطابق با فرامین الهی، سنت نبوی “صلی الله علیه و آله” و مورد رضایت مردم نباشد، افراد به دین بی اعتقاد می شوند.

آیت الله العظمی شبیری زنجانی گفتند: تا وقتی طلبه معمم نشده ممکن است بگویند این شخص مثل بقیه افراد جامعه یک فرد عادی است اما وقتی که معمم شد در نظر مردم رسماً یک روحانی است و رفتارش مورد توجه آن ها است. در این شرایط مردم از او توقع دارند که هم از نظر تقوی ممتاز باشد و هم از نظر علم و اخلاق.

ایشان تاکید کردند که اگر روحانی واجد این شرایط باشد در جامعه مورد تکریم و تعظیم قرار می گیرد و الا جایگاه خود را در بین مردم از دست خواهد داد.

مرجع عالی قدر تشیع تصریح کردند وقتی طلبه می تواند در جامعه مؤثر باشد که مردم او را قبول داشته باشند و الا نمی تواند کاری انجام بدهد و در نشر معارف الهی مؤفق نخواهد بود.

معظم له با تکیه بر این استدلال از طلبه ها خواستند تلاش کنند تا اموری را که مورد رضایت خداوند و سفارش معصومین “علیهم السلام است و مردم نیز همین ها را از این قشر توقع دارند به درستی انجام بدهند. ایشان فرمودند «در این مسیر از خداوند متعال و اولیای الهی نیز کمک بگیرید.»