الاحد 14 مُحَرَّم 1446 - یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳


روحانیت باید در کنار مردم قرار گیرد

هشدارها و نگرانی های آیت الله العظمی شبیری زنجانی نسبت به کاهش جایگاه علمی و اجتماعی روحانیت:

روحانیت باید در کنار مردم قرار گیرد

آیت الله العظمی شبیری زنجانی در دیدار با حجت الاسلام و المسلمین اعرافی، مدیر حوزه های علمیه کشور از کم رنگ شدن تقوی، دانش و محبوبیت مردمی طلبه ها ابراز تأسف کردند.

ایشان کم شدن محبوبیت طلبه ها در جامعه را «نگران کننده» دانستند و گفتند: نوع طلبه ها محبوبیت سابق را ندارند. در گذشته این صنف محبوب و مورد احترام بود، اکنون ممکن است شخصی به خاطر رفتارش در جایی مورد احترام باشد اما این موضوع درباره نوع طلبه ها نیست. الان اگر اختلافی بین طلبه و غیر طلبه در جامعه رخ دهد، چرا خیلی ها حداقل قسمتی از مشکل را از جانب طلبه می دانند؟ چون محبوبیت طلبه ها کم شده است. اینها مصیبت هایی است که اگر چه سخت است اما باید قبول کرد.

ایشان «ورود طلاب به فعالیت های سیاسی» را یکی از عوامل مهم کم شدن محبوبیت آنان دانسته و افزودند: بسیاری از افراد تخصص لازم را ندارند. جدای از اینکه برخی رفتارها شأن و احترام طلبه را پایین می آورد؛ مخصوصا اینکه طلبه پرچم به دوش بکشد و بگوید «زید» را شما انتخاب کنید و «عمرو» را انتخاب نکنید. این رفتارها شأن و احترام طلبه را پایین می آورد. حتی یک بازاری محترم هم این کار را نمی کند که یک طلبه انجام می دهد. طلبه هم اگر بخواهد در این زمینه فعال باشد باید در این مسیر، یک سری ارشادات کلی داشته باشد اما وارد شدن طلبه ها به این وادی به صلاح حوزه و طلبه نیست.

آیت الله العظمی شبیری زنجانی از کم شدن «علمیت» حوزه های علمیه نیز ابراز نگرانی کرده و گفتند: الان خیلی از چیزها شعار است اما شعار جای واقعیت را نمی گیرد. خیلی ها در اوّلیات فقه مانده اند اما از آنها به عنوان مجتهد یاد می شود. قم از نظر معلومات آن طور که باید باشد نیست. مرحوم والد ما همه موارد علم را با استنادات حاضر داشت. الان من به جای او نشسته ام اما برخی از مسائل را نمی دانم. گاهی انسان به چیزی نیاز دارد باید از کسی بپرسد اما کسی نیست که اگر مشکل فقهی پیش آمد از او بپرسیم.

ایشان از کم فروغ شدن موضوع «تقوا» در حوزه های علمیه هم انتقاد کرده و گفتند: یکی از مسائلی که الان با سابق فرق کرده است مسأله اخلاق و تقوای طلبه هاست. آن زمان مرحوم آقای خمینی درس اخلاق داشت و حوزه معنویت خاصی داشت. از مرحوم سید مرتضی عسگری شنیدم که گفت طلبه فیضیه بودیم. دو ساعت به اذان صبح چراغ همه حجره ها روشن بود و طلبه ای خواب نبود. علی القاعده همه مشغول تهجد بودند. الان چنین نیست. خوف الهی باید وجود داشته باشد.

آیت الله العظمی شبیری زنجانی، آسیب ندیدن «نوع روحانیت» را برای دوام برنامه های دینی ضروری دانستند و از طلبه ها خواستند با رفتار صحیح خود با مردم به ترمیم چهره این قشر کمک کنند.

ایشان تاکید کردند: طلبه باید تلاش کند با مردم فاصله نداشته باشد. گاهی مواردی پیش می آید که خواسته ما با خواسته مردم متفاوت است، ما باید در کنار مردم قرار بگیریم چرا که با همین مردم می خواهیم دین خدا را اجرا کنیم.

ایشان در پاسخ به پرسش مدیر حوزه های علمیه درباره فقه اجتماعی گفتند: اگر فقه در امور اجتماعی دارای نواقصی است نه به این علت است که فقه ناکارآمد است بلکه به این دلیل است که ما روی آن کار نکرده ایم، چرا که موقعیت آن پیش نیامده بود و الان می توان با استناد به قرآن و سیره نبی اکرم و ائمه هدی(علیهم السلام) به این موضوعات پرداخت. البته فقه اجتماعی نباید در مقابل فقه فردی تصور شود.