الاثنين 15 مُحَرَّم 1446 - دوشنبه ۰۱ مرداد ۱۴۰۳


سخنان حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجاني به مناسبت ماه رجب: کمک به مردم بهتر از نماز مستحبی خواندن است

سخنان حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجاني به مناسبت ماه رجب:

کمک به مردم بهتر از نماز مستحبی خواندن است

آیت الله العظمی شبیری زنجانی در جمع تعدادی از علماء و فضلای شهر مقدس قم، همزمان با آغاز ماه مبارک رجب ، به بیان فضیلت ماه مبارک رجب پرداختند و فرمودند: در ماهی که عبادت در آن اجر بسیار دارد بهتر است انسان عبادتی را برگزیند که آن عبادت نسبت به سایر عبادتها اجر بیشتری دارد.

به گزارش پایگاه خبری آیت الله العظمی شبیری زنجانی این فقیه عالی قدر افزودند: برخی از زمانها از منظر شریعت مطهر بر سایر زمانها فضیلت دارد. مثلا در ایام هفته، روز جمعه بر سایر روزها فضیلت دارد و استغفار در شب و روز جمعه تاثیر بیشتری دارد. ماه رجب هم یکی از ماه های با فضیلتی است که در آن بسیار به استغفار و ذکر و یاد خداوند سفارش شده است و خوب است که انسان قدر این فرصت ها را بداند.

ایشان ادامه دادند: همانگونه كه برخي روزها دارای فضیلت بيشتري هستند برخی از اعمال هم افضلند. نماز مستحبی و قضای حاجات بندگان خدا هر دو می تواند به نیت عبادت و به خاطر خدا انجام شود اما برطرف کردن مشکلات مردم افضل از نماز مستحبی است. نماز برای خداست و برطرف کردن نیاز دیگران عمل برای دیگران است اما همین عمل به دستور خداست و خدا خود به برطرف کردن مشکلات مردم بیشتر از نماز مستحبی اهمیت می دهد.

آیت الله العظمی شبیری دربيان اهميت توجه به رفع مشكلات مردم فرمود: همانگونه که از روایات به دست می آید ثواب اعمال خیر در ماه رجب زیاد است. پس بهتر است انسان در این ماه مبارک عبادتی را برگزیند که آن عبادت افضل از سایر عبادات است. یکی از عباداتی که ما را به انجام آن تشویق کرده اند همین رسیدگی به نیازمندان و رفع گرفتاری آنهاست. همه ما باید نسبت به مشکل اطرافیان خود احساس وظیفه کنیم.