یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰

اخبار


شهید نواب صفوی شهید واقعی است

مرجع عالی قدر شیعیان، صبح امروز ( پنجشنبه12 آذر) در دیدار با جمعی از اعضای مرکزی جمعیت فدائیان اسلام و ستاد بزرگداشت شهید نواب صفوی، استمرار نیت الهی در حرکتهای انقلابی را یکی از شاخصه های مؤثر برای ارزیابی این حرکتها دانستند و خاطر نشان کردند: گاهی قیام ها با اغراض نفسی خلط می شود و هدف اصلی تحت الشعاع قرار می گیرد. شیطان اجازه نمی دهد افراد در مسیر درست حرکت کنند لذا می بینیم که افراد با هدف دین و اصلاح قیام می کنند ولی در ادامه مسیر، دچار انحراف می شوند.

ایشان دراین باره توضیح دادند: گاهی انسان احساس می کند مسیری که دنبال می کند مسیر خداست اما بعد که کمی تأمّل می کند متوجه می شود ریشه این حرکت عصبانیت شخصی بوده است. وقتی احساسات بر شخص حاکم می شود برخی از مرزها رعایت نمی شود حالا ممکن است این احساسات، احساسات دینی هم باشد. مهم این است که یک انقلابی در ادامه مسیر از آن هدف آغاز کار منحرف نشود.

معظمٌ له با استناد به عبارت قرآنی « وَالَّذینَ جاهَدوا فینا لَنَهدِیَنَّهُم سُبُلَنا» هدایت افرادیرا که در راه خدا تلاش می کنند « قطعی» خواندند. ایشان اخلاص را شرط خدایی بودن حرکتها و جلب رحمت الهی دانسته و بر تهذیب نفس، توسل و توکل به خداوند متعال برای اخلاص و استمرار آن تاکید کردند.

آیت الله العظمی شبیری زنجانی تلاش الهی و اخلاص موسس حوزه علمیه قم را عامل اصلی تداوم و بالندگی این مرکز دینی دانستند و خاطر نشان کردند: حوزه قم در زمان رضاخان تأسیس شد و بسیاری از جریان ها و حرکت های دینی و از جمله انقلاب محصول این حوزه است. چون مرحوم حاج شیخ عبدالکریم حائری با اخلاص و بدون عصبانیت و با فکر این کار را کرد و تا کنون هم توفیق ایجاد شده است.

مرجع عالی قدر تشیّع، شهید نواب صفوی را « شهید واقعی» خواندند که در مسیر مبارزه خود انحرافی نداشت. آیت الله العظمی شبیری زنجانی گفتند: کسانی که با آقای نواب محشور بوده اند همه معترفند که روحیه الهی که ایشان در اول حرکت داشته تا آخر حفظ کرده است. شخص خودش مطرح نبود و این رفتار او برای بسیاری از شهداء الگو بود.

ایشان با تحسین تلاش برای زنده نگهداشتن یاد شهید نواب صفوی، به اعضای ستاد بزرگداشت این شهید فرمودند: اقدام شما برای پاسداشت مقام یک شهید واقعی که هم شهید است و هم از سادات است و هم روحانی است إن شاء الله ادامه پیدا کند.