الاربعاء 13 ذوالقعدة 1445 - چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۳


عضو شورای استفتائات دفتر آیت الله شبیری زنجانی اعلام کرد: مبلغ زکات فطره 5000 تومان است

عضو شورای استفتائات دفتر آیت الله شبیری زنجانی اعلام کرد:

مبلغ زکات فطره 5000 تومان است

عضو شورای استفتائات دفتر آیت الله العظمی شبیری زنجانی مبلغ زکات فطره هر فرد را 5000 تومان اعلام کرد و گفت: دفتر آیت الله العظمی شبیری امسال آمادگی دریافت زکات فطریه مومنان روزه دار را دارد و بر اساس هماهنگی های انجام شده، مقلدین می توانند از طریق دفتر و سایت معظم له برای پرداخت فطریه اقدام کنند.

حجت الاسلام کاظمی درباره موارد مصرف زکات فطره گفت: مصرف زکات فطره همان مصارف زکات است ولی احتیاط مستحب آن است زکات فطره فقط به مصرف مساکین شیعه برسد لذا دفتر آیت الله العظمی شبیری تدابیر ویژه ای را در این راستا اتخاذ کرده تا زکات روزه داران و مومنان به مصرف نیازمندان برسد.

وی بلوغ، عاقل بودن و تمکن مالی را از شرایط وجوب زکات فطره بر مسلمانان دانست و افزود: هر شخص بايد براى خودش و كسانى كه نان‌خور او هستند، هر نفر يك صاع از خوراكيهاى رايج در آن منطقه، همچون گندم، جو، خرما، كشمش، برنج و مانند اينها، به مستحقّ بدهد و اگر پول يكى از اينها را هم بدهد كافى است، وزن هر صاع بنا بر مشهور تقريبا 830/ 2 کیلوگرم است ولى به عقیده معظم له، وزن درهم بيش از مقدارى است كه مبناى محاسبه فوق مى‌باشد، و ظاهراً اگر وزن حدود سه کیلو و ششصد گرم را برای گندم محاسبه کنند کافی باشد. بنابراین مبلغ پنج هزار تومان برای هر نفر پرداخت شود.