السبت 10 شَوّال 1445 - شنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۳


عقائد شیعه تحمیلی نیست، بلکه مطابق با فطرت انسان است

آیت الله العظمی شبیری زنجانی، دوشنبه شب در دیدار جمعی از اساتید و فعالان فرهنگی غیر ایرانی مقیم کانادا، آمریکا و بعضی از کشورهای آفریقایی و آسیایی گفتند: عقائد شیعه تحمیلی نیست، بلکه مطابق با فطرت انسان هاست و اگر درست بیان شود جوامع آن را می پذیرند.

ایشان حضور در دانشگاه و فعالیت های علمی و فرهنگی را برای این اساتید «نعمتی الهی» خواندند و افزودند: از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله روایت شده که خداوند در ایام زندگی اشخاص، نسیم رحمتی را برای آنها قرار می دهد و مومن باید از این نسیم استفاده کند. امروز نعمتی نصیب شما اساتید -که به زیور دانش و اخلاق مزین هستید- شده که می توانید از آن برای یاری رساندن به مذهب و دین استفاده کنید؛ این نعمتی که امروز روزی شما شده، روزی بسیاری از ما نشده است.

آیت الله العظمی شبیری زنجانی خاطرنشان کردند: جوامع مختلف در حال تغییر و تحول هستند و کسانی در این تغییر و تحولات نقش ایفاء می کنند و تأثیرگذاری بیشتری دارند که برای برقراری ارتباط با مردم تلاش بیشتری می کنند. و در این رابطه اگر از روی اعتقاد، مطالبی که از طریق اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده با ابزار و شیوه مناسب بیان شود، جامعه می پذیرد؛ چون عقائد شیعه مطابق با فطرت انسان است و در آن تحمیل نیست.
ایشان افزودند: مرحوم حاج «شیخ جعفر شوشتری» در زمان «ناصرالدین شاه» به تهران می آید و مردم را موعظه می کند. نقل است این چند وقتی که ایشان در تهران بودند، معاصی زیادی ترک شد. تهرانِ قبل از او و تهرانِ بعد از او متفاوت بود.
در ادامه این دیدار آیت الله العظمی شبیری زنجانی به سؤالات چند تن از اساتید مقیم آمریکا و کانادا درباره احکام فقهی و مسائل شرعی مورد ابتلای مسلمانان مقیم کشورهای غربی، پاسخ دادند.
در این دیدار اساتید و فعالان فرهنگی کشورهای مختلف از آیت الله العظمی شبیری دعوت کردند برای ملاقات با شیعیانی که مشتاق دیدار با ایشان هستند به این کشورها سفر کنند.

معظم له با اشاره به شرایط جسمی خود گفتند اگر چه ما از آنها دوریم اما دعا برای همه این عزیزان را وظیفه خودمان می دانیم.