یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰

ویژه نامه


عید الله الاکبر(1)

عید الله الاکبر(1)

الْحَمْدُ لِلّهِ الَّذِی جَعَلَنا مِنَ الْمُتَمَسِّکِینَ بِوِلایَهِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ وَ الأَئِمَّهِ علیهم السلام

روز هیجدهم روز عید غدیر و عید اللهِ الاکْبَرْ و عید آل محمّد (عَلیهمُ السلام) است و عظیم‌ترین اعیاد است و خداوند مبعوث نفرموده پیغمبرى را مگر آن که این روز را عید گرفته است و حرمت آن را دانسته است.

یکی از نکات قابل توجه در رابطه با عید غدیر، لزوم بزرگداشت این روز شریف می باشد. این مهم را بر اساس توصیه های مکرر اهل بیت علیهم السلام در رابطه با لزوم تعظیم و اهمیت دادن به آن از یک سو و حجم بسیار زیادی از اعمال و آداب خاص از سوی دیگر می توان فهمید.

در روایت معروفی از امام صادق علیه السلام در رابطه با اعمال این روز شریف که چرا این حجم از اعمال را، با آن همه فضیلت، براى روز غدیر قرار داده‏اند؟ امام صادق (علیه السلام) در پاسخ بدین پرسش مى‏فرماید: «اعظاما لیومک» «تا با این اعمال روز غدیر را بزرگ بدارى»(بحارالانوار، ج 95، ص .302)

و اما برخی از اعمال این روز :

– اظهار سرور و شادی : وَ أَظْهِرِ السُّرُورَ (همان)

-اطعام برادران دینی: وَ أَطْعِمْ إِخْوَانَکَ(همان)

-احسان و نیکی فراوان به آنها: وَ أَکْثِرْ بِرَّهُمْ (همان)

-برآورده کردن حاجات آنها: و اقْضِ حَوَائِجَ إِخْوَانِکَ(همان)

ـ افطارى دادن: بر اساس برخى از روایات امام رضا(علیه السلام) در روز غدیر گروهى را براى افطار نزد خود نگاه داشت(بحار الأنوار، ج‌94، ص: 119‌)

– بیرازى جستن: امام صادق(علیه السلام) فرمود: «تبرى إلى الله عز و جل ممن ظلمهم حقهم» در روز غدیر از کسانى که به اهل بیت(علیه السلام) ستم کردند بیزارى مى ‏جویى.

– روزه گرفتن: از اعمال بسیار مهم این روز، روزه گرفتن می باشد.

-تبریک و تهنیت: امام صادق(علیه السلام) شیوه تهنیت گفتن در روز غدیر را چنین آموزش داده است:

وقتى یکدیگر را ملاقات کردید، بگویید: الحمدلله الذى اکرمنا بهذا الیوم و جعلنا من الموفین بعهده الینا و میثاقه الذى واثقنا به من ولایه ولاه امره و القوام بقسطه و لم یجعلنا من الجاحدین و المکذبین بیوم الدین. (بحار. ج 93 ص 303)

سپاس خداى را که ما را به این روز گواهى داشت و ما را از مؤمنان و کسانى قرار داد که به پیمان و میثاقى که در باره والیان امرش و بر پا دارندگان قسط و عدالتش از ما گرفته است وفا کردیم و ما را از انکارکنندگان و تکذیب‏کنندگان رستاخیز قرار نداد.

-گشاده‏رویى: امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) فرمود: و اظهروا البشر فیما بینکم: با یکدیگر با گشاده‏رویى برخورد کنید.

-مصافحه: امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) فرمود: إذا تلاقیتم فتصافحوا بالتسلیم: وقتى در روز غدیر یکدیگر را ملاقات کردید به هم دست بدهید و سلام کنید.

-مهربانى و عطوفت کردن: امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) فرمود: و التعاطف فیه یقتضى رحمه الله و عطفه… با یکدیگر عطوفت و مهربانى کردن در روز غدیر، موجب رحمت و عطوفت خداى متعال خواهد شد .

اَلْحَمْدُلِلّهِ الّذى جَعَلَ کَمالَ دینِهِ وَ تَمامَ نِعْمَتِهِ بِوِلایَهِ اَمیرِ الْمُؤ مِنینَ عَلىِّ بْنِ اَبى طالِبٍ عَلَیْهِ السَّلامُ