الجمعة 15 ذوالقعدة 1445 - جمعه ۰۴ خرداد ۱۴۰۳


محدودیت در انتخاب درس و استاد، استعداد طلاب را خاموش می کند/حوزه نسبت به طلاب مستعد، اهتمام داشته باشد

آیت الله العظمی شبیری زنجانی صبح امروز در دیدار مدیر حوزه های علمیه کشور با ایشان، ساختار مدرسه‌ای را برای دروس سطح عالی حوزه‌های علمیه، نامناسب و باعث «خاموش شدن استعدادهای طلاب» دانستند.
معظم له تصریح کردند: ممکن است کسی بیان زید یا عمرو را نپسندد. چرا باید سر درس او بنشیند. طلبه باید برای انتخاب استاد آزاد باشد و محدود نباشد. محدودیت، استعداد را از بین می برد.
آیت الله العظمی شبیری زنجانی در این دیدار، خواستار توجه ویژه مدیریت حوزه به طلاب مستعد شدند و افزودند: علمای سابق نسبت به طلاب مستعد اهتمام ویژه‌ای داشتند اما الان برخی از طلبه‌های مستعد به خاطر مشکلات مالی از درس و تحقیق باز می مانند.
معظم له با اشاره به هجرت آیت الله مرتضی مطهری به تهران فرمودند: مرحوم آقای مطهری به خاطر مشکل مالی از قم به تهران رفت. ممکن است بگوییم از او در تهران استفاده شد؛ اما با این استعدادی که ایشان داشت، اگر در قم می ماند شاید مؤفقیت بالا‌تری داشت.
آیت الله العظمی شبیری زنجانی در بیان سیره علمای گذشته افزودند: میرزای شیرازی خرج سالیانه مرحوم آخوند را می دادند. نسبت به طلاب با استعداد سرمایه گذاری خاصی داشته اند. صاحب معالم و صاحب مدارک یک درس استثنایی نزد محقق اردبیلی داشتند. طلبه ها آنها را مسخره می کردند که این چه درسی است که شما می روید. محقق اردبیلی پاسخ داده اند که من می بینم که این افراد به مناطق خودشان رفته و صاحب رساله شده‌اند در حالی که شما همچنان اینجا مانده‌اید!
ایشان ادامه دادند: مرحوم حاج آقا رضا زنجانی می گفت به مرحوم حاج شیخ عبدالکریم حایری گفتم نظر شما درباره «آسید محمد تقی خونساری» چیست؟ ایشان گفتند علما و عملا نظیر او در حوزه وجود ندارد. گفتم بر اثر استیصال میخواهد کاسبی کند. ایشان برای آقای خونساری شهریه ویژه قرار می دهد.
معظم له توجه به تقوا و تربیت اخلاقی و دقت در مصرف وجوهات را در حوزه‌های علمیه ضروری دانستند و خاطرنشان کردند: شیخ انصاری و فاضل اردکانی در تشییع جنازه‌ای شرکت می‌کنند و چون خانه‌های نجف کوچک بود، در کوچه نشسته می‌نشینند. شیخ روی زمین می‌نشیند و فاضل نیم خیز. شیخ انصاری به فاضل اردکانی می گوید شما پیرمرد هستید و اینگونه نشستن برای شما خوب نیست. فاضل می گوید لباس من از وجوهات تهیه شده است. من باید برای تمیز کردن آن پول صابون و آب بدهم و نمی‌دانم که استفاده از وجوهات برای این کار صحیح است یا خیر؟ جدای از اینکه شستن مکرر لباس سبب فرسوده شدن آن می شود. بین شیخ و فاضل اردکانی مباحثه در می‌گیرد و بعد همه می‌بینند که شیخ هم نیم خیز می‌شود.

آیت الله العظمی شبیری زنجانی در این دیدار خواستار انتشار مجموعه‌ای درباره علمای یزد شدند و فرمودند: استان یزد علمای بزرگی داشته که به صورت پراکنده در منابع نقل شده است. اگر بتوانید مجموعه ای برای معرفی علماء و آثار منطقه منتشر کنید کار خوبی است.