الجمعة 12 مُحَرَّم 1446 - جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳


مساجد به وظیفه اصلی خود عمل کنند

آیت الله العظمی شبیری زنجانی در دیدار با رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد کشور بر ضرورت دور نگه داشتن مساجد از سیاست زدگی تاکید کردند و فرمودند: اگر مساجد به وظایف اصلی خود عمل کنند برای حکومت هم بهتر است.

حجت الإسلام و المسلمین حاج علی اکبری، رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد کشور، شب گذشته با حضور در دفتر آیت الله العظمی شبیری زنجانی با مرجع عالی قدر دیدار و گفتگو کرد.

معظم له در این دیدار، جدا نبودن دین از سیاست را امری «روشن» خواندند و افزودند: اما اینکه مساجد، زیاد سیاسی بشوند هم به ضرر حکومت است و هم باعث تضعیف دین می شود. اگر مساجد به وظایف اولیه و اساسی خود عمل کنند برای حکومت هم بهتر است.

مرجع عالی قدر تشیع تصریح کردند: برخی از آقایان فکر می کنند اگر زیاد وارد مباحث سیاسی شوند، بهتر می توانند جایگاه روحانیت و یا پایگاه مسجد را حفظ کنند، در صورتی که ما معتقدیم زیاد سیاسی شدن و بروز برخی اختلاف نظرات که اجتناب ناپذیر است، برای جایگاه روحانیت و مسجد مشکل ایجاد می کند و موجب تضعیف دینداری می شود.

آیت الله العظمی شبیری زنجانی بر ضرورت نگاه تخصصی به مسأله سیاست تأکید کردند و افزودند: کسانی که در این زمینه تخصصی ندارند بهتر است از زیاد وارد شدن در مسائل سیاست، پرهیز کنند. حالا اگر کسی تخصص دارد، در مسائل کلی نظریه بدهد مشکلی ایجاد نمی کند اما اینکه کسی که تخصصی در علم سیاست ندارد و هر چه به زبانش می آید بدون مطالعه بیان می کند ایجاد مشکل می کند.

مرجع عالی قدر تشیع خاطرنشان کردند: این حکومت به نام دین و منتسب به دین تشکیل شده است و حفظ آن از فرائض است، منتهی باید دید چه چیزی به بقای حکومت بیشتر کمک می کند؟ رضایت مردم در درجه اول اموری است که می تواند به بقای یک حکومت کمک کند و همه ما باید در این مسیر تلاش کنیم.