الاثنين 11 ذوالقعدة 1445 - دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳


هشدار آیت الله العظمی شبیری زنجانی نسبت به تنزل علمی حوزه

آیت الله العظمی شبیری زنجانی نسبت به تنزل علمی در حوزه ها هشدار دادند و فرمودند: این عیب است که همه علوم ترقی می کند اما ما تنزلمی کنیم و دیگر شیخ مرتضی انصاری در بین ما به وجود نمی آید.

جمعی از طلاب جوان شاهین شهر ظهر روز پنج شنبه با حضور در نشست عمومی دفتر حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی(مد ظله العالی) با این مرجع تقلید دیدار کردند.

آیت الله العظمی شبیری زنجانی ضمن توصیه طلاب به مباحثه دروس گفتند: حاج اقا مهدی حائری مدتها در آمریکا بود. ایشان می فرمودند در آنجا بحث بود که چگونه امتحانها در مسیر واقعیت قرار گیرد. چرا که در روز امتحان یک نفر رد و یک نفر قبول می شود حال آنکه ممکن است کسی که رد شده بهتر ازشخص قبول شده، باشد؛ اما در روز امتحان برای او مشکلی پیش آمده و نتوانسته خوب امتحان بدهد یا اینکه ممکن است همه مطلب را خوانده به جزء یک قسمت کوتاه و همان قسمت فقط در امتحان آمده و کسی که تمام نمره را گرفته، فقط همان قسمت را خوانده باشد. امتحانات صد در صد مطابق واقع نیست و از طرفی امروز در دنیا امتحان را هم لازم می دانند.آقای حائری گفته بود ما در حوزه امتحانی داریم که صد در صد مطابق واقع است و آن هم مباحثه است. اشخاص همیشه بحث می کنند و این دیگر به یک وقت معین اختصاص ندارد و همواره مایه علمی طلبه مشخص است.

در ادامه آیت الله العظمی شبیری زنجانی فرمودند: قبلا مباحثه خیلی جدی بود شما هم این روش را دنبال کنید.همان مطالبی را که یاد می گیرید تمرین کنید. این عیب است که همه علوم ترقی می کند اما ما تنزل می کنیم و دیگر شیخ مرتضی انصاری در بین ما به وجود نمی آید. راه ترقی همین جلسات مباحثه است. یکی از امتیازات حوزه بر سایر مکانها جلسات مباحثه است.

ایشان در ادامه سخنانشان به نقش مطالعه زندگی بزرگان در پیشرفت علمی و معنوی طلاب جوان اشاره کردند و افزودند:

انسان به تفریح نیاز دارد و یکی از تفریحات سالم، مطالعه شرح حال علماست. زندگی بزرگان را مطالعه کنید ببینید آنان چه کردند که به این مقامات رسیدند. مطالعه شرح حال علماء در هدایت و تربیت انسان بسیار تاثیر دارد. می توان از ارواح این بزرگواران برای رسیدن به کمالات معنوی کمک گرفت.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم برنقش رفیق بر تربیت انسان نیز تاکید کردند و گفتند: در انتخاب رفیق دقت کنید. مجالستان مجالس تقوی باشد و مواظب باشید در مجالس گناه و معصیت وارد نشوید.