الثلاثاء 18 ذوالحجة 1445 - سه شنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۳


وحدت امت اسلام در مناسک حج حفظ شود

آیت الله العظمی شبیری زنجانی در دیدار حجت الاسلام والمسلمین نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با ایشان، مناسک حج را آیینی بی نظیر در میان احکام اسلامی دانستند و خواستار حفظ وحدت مسلمین در این آیین شدند.
معظم له در پاسخ به پرسش یکی از حاضران در این دیدار درباره اختلاف نظری که گاه در اثبات رؤیت هلال ماه ایجاد می شود، فرمودند: آنطور که از روش ائمه علیهم السلام برداشت می شود در ثبوت اول ماه و زمان رفتن به عرفات، انجام مناسک حج به همراه عامه، مورد رضایت خداوند و مجزی است. در این چند صد سال امامت تا عصر غیبت کبری، یک جا سوال نکرده اند که به عرفه یقین نکرده ایم و چه کنیم؟ با اینکه حج بعد از صلات بیشترین حدیث را داشته است.
این موضوع نشان می دهد که آنها مطابق قوم عمل می کردند و جداگانه عمل نمی کردند و در شرایط کنونی مسلمانان نیز همین امر مرضی خداوند و اولیای اوست.
ایشان با اشاره به جایگاه والای آیین حج فرمودند: انجام امور عبادت مهمی را قبول کرده اید و برای انجامش مورد عنایت حضرت ولی عصر علیه السلام خواهید بود. خود حج منسک مهمی است و در ادیان دیگر مانند آن وجود ندارد. در ماه مبارک رمضان از دعاهای موکد، دعا برای حج است و این نشان دهنده عظمت آن است.
آیت الله العظمی شبیری زنجانی تصریح کردند: ان شاء الله مشکلات با توجهات حضرات معصومین علیهم السلام کاسته می شود. یقینا عنایات مخفی هست که اگر نباشد ما مشکلات زیادی داریم. توجهات اولیاء منشأ رفع مشکلات ماست و انسان به این موضوع به صورت اجمالی علم دارد.

حضرات به مسائلی که در مسیر خداست کمک می کنند.