الاثنين 11 ذوالقعدة 1445 - دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳


گزارش تصویری از حضور آیت الله العظمی شبیری زنجانی بر سرمزار مرحوم والدشان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی، معظمٌ له عصر پنجشنبه 25/4/94 در سالروز وفات حضرت آیت الله سید احمد زنجانی، ضمن زیارت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها، بر سر مزار استادشان حضرت آیت الله بروجردی قدّس سرّه و مرحوم والدشان حاضر شدند و به قرائت فاتحه پرداختند.

مرجع عالی قدر شیعیان با بیان خاطراتی از مرحوم والدشان فرمودند: ایشان از جهات مختلف علمی و اخلاقی ممتاز بود. نسبت به والدین شان بسیار احترام می گذاشتند. در هوای گرم تابستان و در حال روزه با وجود مشکلات فراوان و راه های سخت مقید بودند که به زیارت قبر مادرشان بروند و در آنجا مشغول قرائت قرآن و دعا می شدند و می فرمودند یکی از جاهایی که طبق روایات، دعا مستجاب می شود سر قبر پدر و مادر است. هر روز یک جزء قرآن برای پدر و یک جزء قرآن برای مادرشان قرائت می کردند و البته این کار را در فرصت ها و اوقاتی کمی که معمولا افراد نسبت به آن بی توجه هستند، انجام می دادند.

حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی ادامه دادند: مرحوم والد در کارها بسیار منظم و خوش سلیقه بود. برای همه امور خود وقت خاصی در نظر داشت و نسبت به اتلاف عمر حساس بود. مثلا صبح ها پس از مراجعه از نماز جماعت تا آماده شدن صبحانه حدود ده دقیقه فرصت بود که انسان در این مدت به هیچ کاری نمی رسد، اما ایشان این دقایق را به نوشتن تمام قرآن و ادعیه بسیاری همانند جوشن کبیر بر روی کفن خود – که مستحب است – اختصاص داده بود.

معظمٌ له با اشاره به مسأله توکل به خداوند به عنوان یکی از ویژگی های بارز مرحوم آیت الله سید احمد زنجانی، فرمودند: آن مرحوم هیچ وقت غصه آینده را نمی خورد و در کارها به خداوند اتّکال می کرد و با تمام وجود خویش به این معنی ایمان داشت. در مدتی که من با ایشان بودم حس نکردم که یک قدم برای مقام بردارد و همینطور در مسائل مالی. در مورد نعمتهای الهی نیز به نحو عجیبی به آن نعمت هایی که معمول افراد از آن غافل هستند متوجه بود و شکر گذار آنها بود.

شایان ذکر است آیت الله سید احمد زنجانی رحمة الله علیه در شب 29 رمضان المبارک 1393(5آبان 1352) دیده از جهان فرو بست و پس از تشییع با شکوه، در یکی از حجره های صحن آئینه حرم حضرت معصومه علیها السلام به خاک سپرده شد.