دوشنبه ۰۴ بهمن ۱۴۰۰

سوالات شرعی

خمس مصالح ساختمانی قبل از مصرف
پرسش

مصالح خریداری شده مورد نیاز برای ساختمان که هنوز به کار نرفته است، آیا خمس دارد؟

پاسخ

اگر عرفاً تهیۀ خانۀ مورد نیاز، متوقف بر این امر یا داشتن معادل آن باشد، خمس ندارد.

کسر ضرر کاسبی گذشته از درآمد جدید برای پرداخت خمس
پرسش

درسال خمسی گذشته حدود 5میلیون تومان ضرر داشتم. آیا این مبلغ را می‌توانم از مانده سود امسال کسر کنم و خمس بقیه را بپردازم؟

پاسخ

ضرر کاسبی قبلی را نمی‌توان از سود این درآمد کسر کرد. بله هزینه‌هایی که برای این سود کرده‌اید را می توانید کسر کنید.

خمس مصالح و ساختمان نیمه کاره
پرسش

- ساختمان منزلی را در طول چندین سال بنا کرده ام و اکنون در آن ساکن هستم، آیا خمس پس انداز یا مصالح یا خود ساختمان نیمه کاره را که سال بر آن گذشته و از آن استفاده نبرده بودم را باید بپردازم؟

پاسخ

اگر تهیه منزل مورد نیاز و در شأن شما، متوقف بر این پس انداز و سرمایه گذاری بوده و تهیه آن از راه دیگر (مثل قرض کردن بدون هتک حیثیت) در موعد خود ممکن نباشد،خمس ندارد.

لوازم تزیینی منزل
پرسش

مرسوم است که در اتاق پذیرایی منزل، ظروف چینی و شیشه ای را در کمدی به عنوان تزیین قرار می دهند. آیا به این ظروف که کارکردشان تنها برای تزیین است، خمس تعلق می گیرد؟

پاسخ

در صورتی که در شأن ایشان باشد، خمس ندارد.

خمس افزایش قیمت خانه
پرسش

703 - چند سال پیش همسرم مهریه ام را پرداخت کرده است و با آن خانه ای خریداری کردم و اکنون قیمت آن افزایش پیدا کرده است. آیا باید خمس آن را بپردازم؟

پاسخ

خمس ندارد. البته با فروش خانه، مقدار افزایش قیمت منهای تورم، جزء سود آن سال محسوب می شود که اگر تا یک سال خرج در مؤونه نشود باید خمس آن را بپردازید.

خمس پس انداز در صندوق خانگی
پرسش

در بین فامیل صندوق خانگی ایجاد شده که در آن افراد ماهیانه مبالغ ثابتی را پرداخت می نمایند و به صورت ماهیانه قرعه کشی انجام شده و مبلغ جمع شده به یکی از اعضا پرداخت می شود. آیا مبالغی که بیش از یکسال از پرداخت آن گذشته و به نوعی پس انداز شده تا نوبت شخص برسد، مشمول خمس می گردد؟

پاسخ

مبالغی که شخص، قبل از گرفتن وام به صندوق می پردازد، قرض به صندوق محسوب می گردد که اگر مطابق شأنش باشد و دریافت آن از صندوق، کسر شأنش باشد، خمس ندارد اما زمانی که أخذ این مبالغ بدون لطمه به حیثیتش ممکن شد، خمس مبالغی که سال بر آن گذشته، فوری است.

خمس جنسِ نسیه
پرسش

آيا به اجناسي كه تاجر به‌صورت نسيه خريداري نموده، و هنوز وجه آن را پرداخت ننموده، (و سال خمسي او رسيده) خمس تعلق مي گيرد يا خير؟

پاسخ

اگر در معامله سود کرده باشد معادل آن از جنسی که خریده متعلق خمس است که اگر تا یکسال در موونه مصرف نشود باید تخمیس شود.

خمس اموال غیر قابل وصول
پرسش

بنده به یکی از دوستانم پول قرض داده‌ام. آیا اگر سر سال خمسی‌ام پول را به من پس ندهد، باید خمس مالی که به او قرض داده‌ام را بدهم؟ اگر به آن پول نیازمند شوم ولی به من پس ندهد چطور؟

پاسخ

هروقت امکان وصول داشت فورا خمس آن را بدهید.

شراکت با افرادی که خمس نمی پردازند
پرسش

- آيا شراکت با افرادي که مي دانيم، يا احتمال مي دهيم که وجوهات شرعيه خود را نمي پردازند، جائز است؟

پاسخ

شريک شدن با اشخاصي که احتمال مي دهيد، اهل وجوهات نيستند اشکال ندارد؛ و همچنين اگر مال شرکت را احتمال بدهيد، که متعلق خمس نيست، شرکت محکوم به صحت است؛ و اگر یقین دارید که به عین اموال شرکت خمس تعلق گرفته، نمی توانید در اموال شرکت تصرف کنید.

خمس پس انداز برای فرزندان
پرسش

بعضي اشخاص براي فرزندان خود حساب هاي پس انداز جهت خريد مسکن، حج يا غيره باز مي کنند و ممکن است چندين سال بگذرد، آيا به اين پولها، خمس تعلق مي گيرد يا خير؟

پاسخ

اگر چنین پس اندازی مطابق شأن پدر باشد خمس آن بر پدر لازم نیست ولی اگر تا یکسال خرج فرزند نمی شود پدر باید خمس آن را از طرف فرزند بپردازد. البته اگر تأمین نیاز لازم فرزند متوقف بر این گونه پس انداز است و از راهی دیگر نمی تواند آن را تأمین کند خمس ندارد.