الثلاثاء 11 ذوالحجة 1445 - سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳

تم پیشفرض

ترتیب بین روزه های قضا
پرسش

من چند سال پشت سرهم قضای روزه هایم را نگرفتم. امسال که میخواهم روزه هایم را بگیرم، باید نیت کنم اول، امسال را میگیرم، یا به ترتیب سالهایی که قضا شده؟ ترتیب بین روزه های قضا چگونه باید باشد؟

پاسخ

ترتیب لازم نیست. البته باید قضای روزه های سال آخر را قبل از ماه رمضان بجا آورید.

افطار عمدی روزۀ قضا در تنگی وقت
پرسش

شخصی که در تنگی وقت (چند روز بیشتر به ماه رمضان نمانده و این چند روز به تعداد روزه های قضا است) مشغول گرفتن روزه های قضای ماه رمضان سال قبل است، آیا میتواند عمداً یک روز را افطار کند؟ اگر افطار کند آیا کفّاره دارد؟

پاسخ

در فرض سؤال، افطار عمدی جایز نیست، خواه پیش از ظهر باشد، خواه بعد از ظهر؛ و اگر بعد از عصر افطار کرده، باید به ده مسکین، هرکدام یک مد طعام بدهد، و اگر نمیتواند سه روز روزه بگیرد. اگر بعد از ظهر و قبل از عصر افطار کند نیز بنابر احتیاط همین حکم را دارد. ولی افطار قبل ازظهر کفّاره ندارد؛ هر چند برای تأخیر روزۀ قضا تا ماه رمضان بعد، باید یک مد طعام نیز به مسکین بدهد.

توصيه به معتكفين
پرسش

توصيۀ حضرت‌عالى براى استفادۀ بهتر از فرصت‌ها در ايام اعتكاف چيست، و انجام چه عملى را سفارش مى‌كنيد؟

پاسخ

مناسب است كتاب‌هايى مثل كتب مرحوم حاج شيخ عباس قمى و مرحوم حاجى نورى رضوان‌الله عليهما و كتاب‌هايى را كه درباره حالات علما و مسائل اخلاقى برگرفته از قرآن و سنّت حضرات معصومين‌ عليهم السلام‌ نوشته شده، مطالعه كنند. مطالعۀ اين كتاب‌ها در تهذيب نفس و در رشد علمى و معنوى افراد مؤثر است. مؤمنين از پرداختن به امور غير مرتبط با اين مسائل پرهيز نموده و در اين فرصت به خودسازى بپردازند. همچنين بدون ضرورت دينى به طرح مباحث اجتماعى نپردازند و مراسم اعتكاف را با قرآن و عبادت و بيان احاديث اهل‌بيت‌ عليهم السلام‌ همراه نمايند

نماز با غسل مستحبّى اعمال ام ّداود
پرسش

آيا با غسل مستحبّى كه براى اعمال امّ داود انجام مى‌دهيم، مى‌توانيم نماز بخوانيم يا بايد حتماً وضو هم بگيريم‌؟ آيا اين غسل را مى‌توان بعد از اذان ظهر انجام داد؟

پاسخ

خير، استحباب اين غسل ثابت نيست و بايد براى نماز وضو گرفته شود. در روايت وارده، زمان غسل هنگام ظهر است.

خريد پيامكى و اينترنتى شارژ تلفن همراه در حال اعتكاف
پرسش

آيا معتكف مى‌تواند اقدام به خرید شارژ تلفن همراه نماید؟ یا به افراد غير معتكف خبر دهد كه شارژ تلفن همراهش به پايان رسيده و از آن‌ها بخواهد برايش شارژ بخرند؟

پاسخ

خودش نمی تواند اقدام کند اما دیگران اگر به وكالت از او نخرند، مانعى ندارد.

استفاده معتکف از مواد شويندۀ معطّر
پرسش

آيا معتكف مى‌تواند از مواد شويندۀ معطّر و خوشبو ازجمله صابون مايع يا جامد، شامپو، خميردندان (با قيد خوشبو بودن) استفاده نمايد؟

پاسخ

بلى؛ ولى اگر بوى خوش آن چشم‌گير باشد، نبايد استشمام كند.

بحث و جدل در حال اعتكاف
پرسش

مباحثه علمى و سیاسی و مجادله در امور دنيوى و دينى در حال اعتكاف چه حكمى دارد؟ بحث و جدل براى غصب مكان يا گرفتن جا در اعتكاف چطور؟

پاسخ

اگر به‌قصد غلبه و اظهار فضيلت باشد، حرام است.

ملاقات معتکف با خانواده در خارج از مسجد
پرسش

ملاقات و گفتگوى اعتكاف‌كننده با اعضاى خانواده‌اش در خارج از مسجد در طول مدّت اعتكاف چه حكمى دارد؟

پاسخ

جواز ملاقات و گفتگوى معتكف منوط به لزوم شرعى يا عرفى است.

تعویض در و پنجره مسجد
پرسش

تعویض در و پنجره آهنیِ مسجد با مدل‌های جدیدِ دوجداره چه حکمی دارد؟

پاسخ

در صورت نیاز جایز است البته درب و پنجره سابق باید در اقرب به نظر واقف استفاده شود.

موارد مجاز در مصرف موقوفات
پرسش

اگر موقوفه¬ای برای مسجد وقف شود در چه مواردی می‌توان خرج کرد؟ اگر برای تعمیر مسجد وقف شود در چه مواردی می‌توان خرج کرد؟ آیا از موقوفات به امام جماعت نیز می‌توان پرداخت کرد؟

پاسخ

اگر برای مسجد وقف شود در تمام شئون مسجد مثل تعمیرات و امام جماعت و خرجهای جاری مسجد می توان خرج کرد ولی اگر برای خصوص تعمیرات وقف شود مصرف آن در غیر تعمیرات جایز نیست.