الاربعاء 12 رَبيع الأوّل 1445 - چهارشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۲

تم پیشفرض

خرید و فروش قسطی کالا
پرسش

برخی فروشگاه‌ها اجناسی را به‌صورت قسطی می‌فروشند ولی هر تعداد اقساط بیشتر باشد قیمت جنس را نیز افزایش می‌دهند. آیا این خرید و فروش صحیح است؟

پاسخ

فروشنده می‌تواند قیمت نسیه را بیشتر از قیمت نقد قرار دهد. البته اگر معامله به صورت نقد انجام شده، نمی‌تواند بعد از انجام معامله، به‌خاطر مهلت در پرداخت ثمن، وجه اضافی دریافت کند.

خرید سهام شرکتی که بخشی از اموالش حرام است
پرسش

سهام شرکتی را خریداری کرده‌ام و اکنون فهمیدم که برخی از معاملات آن حرام است و طبعاً بخشی از اموال آن شرکت حرام است. از طرفی اگر بخواهم خمس مال مخلوط به حرام را صدقه بدهم، اطمینان دارم که بلافاصله اموال شرکت مخلوط به حرام می‌شود. وظیفه من را بیان بفرمایید؟

پاسخ

مؤمنین در چنین مواردی مجاز هستند یک پنجم مال حلال مخلوط به حرام را هنگام فروش به فقیر پرداخت کنند. البته اگر علم به وجود حرام ندارند وظیفه ای ندارند.

سن یائسگی در زنان سیده و غیر سیده
پرسش

زنی از پنجاه سالگی عبور کرده و خونی با صفات حیض می‌بیند. وظیفۀ او برای طهارت و انجام عبادات چیست؟

پاسخ

زنی که از قوم قریش باشد (مانند زن سیّده)، در شصت سالگی و غیر او در پنجاه سالگی یائسه می‌شود یعنی خون حیض نمی‌بیند، و در صورت شک در قُرَشی بودن (مثل بسیاری از زن‌هایی که در کشورهایی مثل ایران یا عراق زندگی می‌کنند و اطمینان ندارند که قرشی نیستند) اگر بعد از پنجاه سالگی هم خون با شرایط حیض ببیند، حائض شمرده می‌شود.

شبیه شدن به جنس مخالف
پرسش

منظور از تشبه مرد به زن و زن به مرد چیست؟

پاسخ

هر رفتاری که سبب هتک شخص گردد حرام است. همچنین اگر مرد لباس زنانه، و زن لباس مردانه را لباس عادی خود قرار دهد، جایز نیست.

قضای نماز آیات پس از برطرف شدن عذر شرعی
پرسش

اگر زنی هنگام زلزله یا ماه‌گرفتگی و خورشید گرفتگی، در عادت ماهانه باشد آیا نماز آیات بر او واجب می‌گردد؟

پاسخ

اگر در حال حیض یا نفاس، زلزله یا رعد و برق و مانند این‌ها اتفاق بیفتد، باید بعد از پاک شدن، نماز آیات را بخواند. همچنین است اگر در حال حیض یا نفاس وی، خورشید یا ماه بگیرد، و او از خورشیدگرفتگی یا ماه‌گرفتگی خبر داشته باشد یا کسوف و خسوف کلی باشد نه جزئی.

خرید بسته های شانسی
پرسش

آيا خريدن بسته هاي شانسي که محتويات آن ها متغير است و از محتويات آن در هنگام خريد اطلاع نداریم، صحيح است؟

پاسخ

در صورتی که باعث شود عرفاً مبیع متفاوت گردد یا در قیمت آن اثرگذار باشد، این معامله، باطل است.

مستثنیات دین
پرسش

من بدهکار هستم و توانایی پرداخت آن را ندارم. آیا طلبکار می‌تواند ابزار کارم مانند دستگاه تراشکاری و مانند آن را به‌عنوان طلب خود بردارد؟

پاسخ

به طور کلی هر چیزی که اگر بدهکار بخواهد بدهی خود را از آن بپردازد، موجب مشقت شدید وی باشد از مستثنیات دِین است.

مخفی نگه‌داشتن ابتلا به کرونا
پرسش

برخی از وابستگانِ کسانی که به بیماری کرونا از دنیا رفته‌اند، علت فوت میت را پنهان می‌کنند تا از بررسی‌ها و اقدامات پزشکی و بهداشتی جلوگیری کنند و بتوانند میت را در محلی که در نظر گرفته‌اند دفن نمایند. آیا این کار جایز است؟

پاسخ

اگر این کار از جهت انتقال ویروس، موجب ضرر به دیگران باشد، جایز نیست.

دریافت پورسانت
پرسش

دریافت پورسانت در مقابل معرفی مشتری یا فروش کالا و خدمات چه حکمی دارد؟

پاسخ

گرفتن چیزی به‌عنوان حق دلالی (پورسانت) در قبال کار مشروع مانعی ندارد اما در بسیاری از موارد این عنوان محقق نمی‌شود مانند آن جا که خلاف قرارداد کاری با کارفرما باشد. و از همین قبیل است اگر خلاف مصلحت کارفرما باشد. (توضیح اینکه در مواردی که امکان تأمین نیازهای کارفرما با مبلغ کمتر وجود دارد، دریافت پورسانت توسط کسی که از سوی او وکیل تأمین نیازها شده، خلاف رعایت مصلحت بوده و در معمول موارد، وکالت شامل آن نمی‌شود.)

اجاره بها در دوران کرونا
پرسش

ساختمانی را برای استفاده مهد کودک اجاره کرده‌ایم. حکم اجاره در ایامی که مهد به دلیل شیوع کرونا به دستور متولیان امر تعطیل است، چیست؟

پاسخ

اگر بر اثر بروز مشکل مزبور، مستأجر به هیچ وجه -هرچند با تغییر کاربری- نتواند از مورد اجاره استفاده ببرد، اجاره باطل است و اگر این مشکل تنها نسبت به قسمتی از زمان اجاره پیش آمده، اجاره نسبت به آن مقدار باطل بوده و نسبت به بقیۀ آن، مستأجر اختیار فسخ دارد. ولی اگر عدم استفاده‌های دیگر از مکان مزبور، به‌جهت تنبلی یا سستی و مانند آن باشد، حق فسخ ندارد.